Bakteriofagi mogą być skuteczne wykorzystane do zwalczania infekcji kurczaków wywołanych przez bakterie Campylobacter jejuni - donoszą naukowcy podczas 104. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.
Campylobacter jejuni jest jedną z głównych chorób zakaźnych układu pokarmowego. Bakteria ta odpowiedzialna jest za prawie 500 milionów przypadków biegunki rocznie.
Campylobacter jejuni żyją w przewodzie pokarmowym wielu zwierząt domowych, takich jak drób, świnie, krowy czy owce, u których nie wywołują żadnych objawów. Niestety, u ludzi pod wpływem zakażenia Campylobacter jejuni pojawia się wysoka gorączka, mdłości, bóle brzucha i biegunka.
Bakterie wydalane z kałem zakażają następne zwierzęta i dlatego infekcja, szczególnie w dużych hodowlach, np. fermach drobiowych, szerzy się w zastraszającym tempie. Bakterie można oczywiście zwalczać antybiotykami, jednak nadużywanie antybiotyków jest groźnie nie tylko dla zwierząt, ale także spożywających ich mięso czy jaja ludzi.
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Nottingham pod kierunkiem Catherine Loc-Carrillo wykorzystała naturalny mechanizm walki z bakteriami do zwalczania infekcji Campylobacter jejuni wśród drobiu.
Badacze wyizolowali z odchodów zakażonych kurczaków wirusy bakteryjne atakujące bakterie Campylobacter jejuni, tzw. bakteriofagi.
Bakteriofagi są wirusami specyficznie infekującymi bakterie i zupełnie niegroźnymi dla zwierząt wyższych i człowieka. Bakteriofagi wnikają do komórki bakterii i niszczą ją od środka, najczęściej doprowadzając do jej śmierci.
Wyizolowane bakteriofagi, infekujące Campylobacter jejuni, zostały przerobione na naturalny lek * podawane kurczakom zmniejszyły w ciągu trzech dni ilość bakterii Campylobacter jejuni żyjących w jelitach kurczaków o 100 a nawet 100 tysięcy razy, zależnie od typu wykorzystanego wirusa i zastosowanej dawki.
Oczywiście, należy się liczyć z tym, że z czasem pojawią się bakterie Campylobacter jejuni odporne na działanie określonych bakteriofagów i "wyścig zbrojeń" będzie trwać nadal.