Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmienia sposób wydruku i dystrybucji paszportów oraz duplikatów paszportów dla bydła. Mając na względzie oczekiwania właścicieli zwierząt, Agencja od lutego br. sukcesywnie odchodzić będzie od scentralizowanego wydruku paszportów na rzecz wydruku lokalnego w swoich biurach powiatowych.
Taka zmiana umożliwi:
Paszporty będą drukowane lokalnie. Posiadacze zwierząt będą je mogli odebrać osobiście we właściwych terytorialnie biurach powiatowych ARiMR.
Nowy wzór paszportu zawiera takie same informacje o zwierzęciu i posiadaczu zwierzęcia, jak paszport dotychczas obowiązujący. Nowością stanowiącą zabezpieczenie dokumentu jest umieszczenie hologramu z logo Agencji w miejscu nadrukowanego dotychczas logo. "Stare" formularze zabezpieczone były znakiem wodnym oraz włóknami świecącymi pod wpływem promieni UV. W górnym lewym rogu umieszczony był znak graficzny (logo) ARiMR, zaś w tle znak graficzny koloru zielonego przedstawiający sztukę bydła.
Nowy wzór paszportu dla bydła drukowanego lokalnie w biurach powiatowych ARiMR
Stary wzór paszportu dla bydła drukowanego centralnie
Paszporty dla bydła mogą być nadal wydawane na dotychczasowych drukach, do momentu wyczerpania ich zapasu. Dotychczasowe paszporty zachowują ważność i nie podlegają wymianie. Oznacza to, że właściciele bydła będą mogli posługiwać się zarówno paszportami starymi z logo Agencji i znakiem wodnym, jak i nowymi zabezpieczonymi hologramem.
Paszport bydła jest jednym z podstawowych elementów Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ). ARiMR rozpoczęła wydawanie paszportów w 2003 r. W paszport zaopatrywana jest każda sztuka bydła przebywająca na terenie Polski. Dokument ten zawiera informacje umożliwiające identyfikację danej sztuki oraz miejsc (siedzib stad), w których zwierzę przebywało. Warunkiem otrzymania paszportu przez posiadacza zwierzęcia jest złożenie w biurze powiatowym ARiMR poprawnie wypełnionego zgłoszenia bydła do rejestru. W przypadku utraty lub uszkodzenia paszportu, właściciel zwierzęcia może wystąpić do Agencji z wnioskiem o wydanie duplikatu. Z uwagi na konieczność wpisu wszystkich miejsc przebywania zwierzęcia, duplikaty wystawiane są tylko dla zwierząt posiadających spójną historię w bazie danych systemu IRZ.