Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Żywienie zwierząt według ustaw

26 czerwca 2006

Wytwarzanie, obrót oraz stosowanie pasz w żywieniu zwierząt reguluje nowa ustawa o paszach, którą w piątek uchwalił Sejm.

Ustawa ma na celu uwzględnienie unijnych dyrektyw w polskim prawie. Zmianą w stosunku do dotychczasowych przepisów jest wprowadzenie, zamiast zezwoleń na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania pasz i środków leczniczych - rejestracji i zatwierdzania zakładów przez powiatowych lekarzy weterynarii. Oni też będą prowadzić ewidencję tych firm.

Ustawa reguluje zasady wytwarzania i stosowania pasz leczniczych oraz obrotu nimi, a także wymagania jakościowe i higieniczne dotyczące pasz i wprowadzania ich do obrotu oraz sposób sprawowania nadzoru i urzędowej kontroli pasz.

Nowe przepisy dopuszczają możliwość produkowania pasz leczniczych przez rolników na potrzeby własne. Rolnik będzie mógł wytwarzać takie pasze m.in. wtedy, gdy uzyska stosowne zaświadczenie od wojewódzkiego lekarza weterynarii po zdaniu egzaminu z zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych.

Wprowadzony został ponadto obowiązek opracowania przez głównego lekarza weterynarii operacyjnego planu awaryjnego na wypadek zagrożeń związanych z wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu pasz oraz ich stosowaniem w żywieniu zwierząt.

Zostały utrzymane w mocy przepisy, które pozwalają na stosowanie organizmów genetycznie modyfikowanych w paszach (GMO). Argumentem "za" było powszechne stosowanie w krajach UE modyfikowanej soi do produkcji pasz. Wycofanie pasz GMO spowodowałoby wprost cen tuczu trzody chlewnej.

Głosowało 377 parlamentarzystów, za przyjęciem ustawy opowiedziało się 375 osób, jedna się wstrzymała, a jedna była przeciwna. Ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę