BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Znaczny wzrost cen wieprzowiny w Danii

21 czerwca 2010

W pierwszym tygodniu czerwca br. cena referencyjna wieprzowiny w Danii wyniosła 139,51 EUR/100 kg, wzrastając od początku roku o ok. 30 proc. do poziomu najwyższego od końca 2008 r. - podaje FAMMU/FAPA.
Przez sześć ostatnich tygodni, dwa największe duńskie zakłady przetwórcze Danish Crown oraz Tican płaciły coraz wyższe ceny za żywiec, do 137 EUR/100 kg na początku czerwca. Może być to oznaka trwałego odwrócenia spadkowego trendu cen skupu trzody obserwowanego w 2009 r. na skutek kryzysu finansowego.
Poprawa sytuacji dla sektora wieprzowiny jest w Danii bardziej widoczna niż w innych państwach europejskich. Duńczykom sprzyja dywersyfikacja rynków eksportowych oraz korzystne zmiany kursów walut - słabe euro i silny dolar. Danish Crown eksportuje ok. 90 proc. swojej produkcji, z czego znaczna część jest lokowana poza UE i sprzedawana w dolarach amerykańskich.
Wartość tej waluty wzrosła od listopada 2009 r. aż o jedną czwartą. Danish Crown zanotował w ostatnim czasie znaczny wzrost sprzedaży wieprzowiny do Japonii i Rosji. W wyniku zaobserwowanego większego popytu na rynkach zagranicznych, Danish Crown zdecydował o zmniejszeniu sprzedaży w kontraktach długoterminowych, koncentrując się na dostawach krótkoterminowych.


FAMMU/FAPAPOWIĄZANE

Zakończyły się rozmowy trójstronnych w sprawie IED i ten kompromis niepokoi euro...

Wnioski o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej można było składać do 15 w...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu prasowego resortu rolnictwa - Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę