Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zasady prawidłowego żywienia knurów w okresie ich eksploatacji

14 maja 2004

Knury w znacznie większym stopniu niż lochy wpływają na wyniki hodowlane i produkcyjne. Wynika to z tego, że pozostawiają po sobie o wiele więcej potomstwa. Inseminując w ciągu roku nasieniem knura kilka tysięcy loch uzyskujemy kilkanaście tysięcy prosiąt, a co za tym idzie również zwiększamy także liczbę ubijanych tuczników.

Prawidłowe żywienie knurów powinno z jednej strony umożliwić ujawnienie całego posiadanego potencjału genetycznego, a z drugiej strony zagwarantować właściwy rozwój i pełne wykorzystanie knurów podczas ich eksploatacji.

Stosując w żywieniu knurów mieszanki należy pamiętać o tym aby cechował je wysoki poziom aminokwasów egzogennych, a w szczególności lizyny. Odpowiedni poziom aminokwasów wpływa korzystnie na dojrzewanie płciowe i stymuluje zachowanie seksualne knura (libido).
Mieszanka paszowa oprócz odpowiedniej zawartości aminokwasów powinna również zawierać odpowiedni zestaw witamin (A, D, E) i mikroelementów takich jak: wapń, fosfor, sód, cynk i mangan. Niedobór witaminy A prowadzi do zmniejszenia popędu płciowego, obniżenia liczby i ruchliwości plemników oraz częstszego ich zwyrodnienia. Często także ulega degeneracji nabłonek kanalików nasiennych oraz może dochodzić do zaniku jąder i dodatkowych gruczołów płciowych. Niedobór manganu i cynku prowadzi do obniżenia popędu płciowego, a w konsekwencji może powodować choroby zwyrodnieniowe jąder. Dlatego też poziom witamin, makro- i mikroelementów ma tak istotny wpływ na produkcyjność knura.

Prawidłowe żywienie knurów powinno zapewnić utrzymanie ich w dobrej kondycji rozpłodowej oraz zapewnić uzyskiwanie wysokiej jakości nasienia.

Powszechnie w naszych chlewniach obserwuje się nadmierne zatuczone knury, co jest wynikiem nieodpowiedniego stosowania pasz. Często spotyka się knury które w wieku 1,5-2 lat osiągają masę ponad 200 kg, co praktycznie eliminuje je z krycia młodych loszek. Zapasione knury są także częściej narażone na schorzenia układu kostnego. Zwyrodnieniom stawów biodrowych , skokowych i kolanowych można zapobiegać normując ściśle dawki pokarmowe. W ten sposób można także ograniczyć tempo wzrostu i znacznie wydłużyć czas eksploatacji rozpłodowej knura.

Bilansując dawkę pokarmową dla knura należy uwzględnić takie czynniki jak:
- intensywność eksploatacji i związane z tym libido
- zapotrzebowanie na wysokiej jakości nasienie (objętość uzyskiwanych ejakulatów, koncentracja plemników i ich żywotność oraz przeżywalność)
- warunki środowiskowe, w których utrzymywane są zwierzęta, w szczególności temperatura.

Mieszanka dla knurów powinna zawierać od 5 do 7% włókna. Niedobór włókna powoduje bowiem uczucie głodu i zmniejsza efektywność przewodu pokarmowego, nadmiar włókna natomiast powoduje mniejsze pobranie paszy i utrudnia wykorzystanie innych składników pokarmowych. Dlatego doskonałym komponentem mieszanek paszowych dla knurów jest dodatek owsa, który zawiera najwięcej włókna ze wszystkich zbóż, a także tłuszczu i witaminy E. Dawka pokarmowa dla dorosłego knura powinna wynosić około 3 kg mieszanki podawanej jednorazowo lub w dwóch odpasach w postaci suchej lub papki. Nie należy przy tym zapominać o zainstalowaniu poideł w celu zapewnieniu stałego dostępu do wody. Dawka pokarmowa dla knura może zostać zwiększona w zależności od ilości kryć, spadku kondycji czy występowania wysokich mrozów.

Zalecany poziom energii, białka i związków mineralnych dla knurów rozpłodowych intensywnie użytkowanych:

Wyszczególnienie
Wartość pokarmowa
Na sztukę dziennie
Na 1 kg paszy pełnoporcjowej
Energia metaboliczna
MJ
30
11,4
Białko
gram
450
170
Lizyna
gram
35-45
13-17
Metionina + Cystyna
gram
24-31
09-05-12
Wapń
gram
25
10
Fosfor
gram
17
7
Sód
gram
3
1,5
Witamina A
j.m
-
15000
Witamina D
j.m
-
1500
Witamina E
mg
-
40-60

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę