Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wypychanie nadwyżek

29 listopada 2007
Pozwolenie Komisji Europejskiej już jest. Teraz potrzebna jest tylko formalna zgoda komitetu zarządzającego do spraw wieprzowiny. Hodowcy trzody chlewnej w całej UE cieszą się – będą dopłaty do eksportu mięsa.

Wniosek o refundację eksportu złożył polski minister rolnictwa. Poparli nas między innymi Francuzi i Niemcy. Wsparcie finansowe będzie przekazywane przy eksporcie tylko poza Unię Europejską. Pomoc ma trafiać bezpośrednio do producentów i ma rekompensować różnice między obowiązującą ceną wieprzowiny na światowych rynkach, a wyższą ceną na rynku europejskim.

„Mechanizm dofinansowania przechowalnictwa prywatnego będzie zniesiony natomiast w to miejsce wejdzie mechanizm dopłat do eksportu na rynki zewnętrzne.” - mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Kryzys na wspólnotowym rynku spowodowała znaczna nadprodukcja mięsa wieprzowego. Nie bez znaczenia jest także spadający kurs dolara wobec euro. W ciągu roku zanotowano spadek cen o około 111%, przy jednoczesnym wzroście cen pasz nawet o 70%.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział też wznowienie rozmów w sprawie zniesienie embarga na nasze mięso. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z udziałem trzech stron: Polski, Rosji i przedstawicieli Komisji Europejskiej planowane jest jeszcze na grudzień. Zdaniem szefa resortu, jest szansa, że kolejne negocjacje w sprawie uruchomienia eksportu odbędą się w lepszej niż dotychczas atmosferze. Świadczą o tym przychylne wypowiedzi Prezydenta Rosji Władimira Putina, a także coraz bardziej przychylna nam rosyjska prasa.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę