Wymagania dobrostanu zwierząt i ochr. środ. w produkcji trzody chlewnej

28 kwietnia 2004

W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polscy rolnicy, by mogli korzystać z różnych form pomocy finansowej dla gospodarstw, będą musieli spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest przystosowanie gospodarstw i zapewnienie minimum warunków z zakresu ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Jako dobrostan zwierząt należy rozumieć taki system utrzymania, który zapewnia zwierzętom najlepsze warunki zdrowotne, spełnia ich potrzeby behawioralne, na ile to jest możliwe przy zachowaniu realiów ekonomicznych i zapewnia wysoki poziom fachowej opieki. Bez uwzględnienia ochrony środowiska, nie tylko w rolnictwie, trudno obecnie wyobrazić sobie współczesną cywilizację, a zwłaszcza życie przyszłych pokoleń.

Aby nowobudowane lub modernizowane obiekty inwentarskie odpowiadały powyższym wymogom muszą spełnić szereg wymagali technologicznych i technicznych.

Niniejsze opracowanie ma na celu zwrócenie uwagi rolników na podstawowe wymagania w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt co pozwoli im na podjęcie odpowiednich decyzji przy modernizacji czy budowie nowych budynków inwentarskich i innych budowli z nimi związanymi, względnie umożliwi zmianę organizacji czy technologii produkcji.

Przestrzeganie warunków i wymagań przedstawionych w niniejszym opracowaniu jest jednym z warunków dofinansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych z udziałem środków finansowych Unii Europejskiej w ramach programu pomocy przedakcesyjnej SAPARD.


POWIĄZANE

Więcej miejsca, niższe temperatury, krótsze podróże. Tak Zaleca EFSA (European F...

Niska podaż żywca wieprzowego. Koniec sezonu turystycznego w krajach Europy Połu...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę