Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wilczy problem

14 października 2003

Co zrobić aby "wilk był syty a owca cała" - zastanawiali się wczoraj (13 października) w Rzeszowie leśnicy, hodowcy i przyrodnicy z regionu. Tylko od początku roku drapieżniki zagryzły ponad dwieście owiec, a skarb państwa musiał wypłacić hodowcom ponad osiemdziesiąt tysięcy złotych odszkodowań. Gościem konferencji była profesor Ewa Symonides - Główny Konserwator Przyrody.

W Polsce wilki są objęte całkowitą ochroną. Zdaniem specjalistów w Bieszczadach żyje od osiemdziesięciu do stukilkudziesięciu tych drapieżników. W tym roku ich łupem padło już blisko dwieście owiec. Rodzi się więc pytanie jak pogodzić rozbieżne interesy hodowców i ekologów. Hodowcy, mając zagwarantowaną rekompensatę za szkody nie powinni jednak zapominać o lepszym zabezpieczeniu swoich stad.

W rozwiązanie "wilczego" problemu powinni włączyć się także myśliwi ograniczając polowania na sarny i jelenie - podstawę wilczej diety. Wniosek ze spotkania jest więc taki: Podkarpaciu potrzebny jest plan ochrony wilków uwzględniający specyfikę tego obszaru i interesy poszczególnych grup. W jego realizację powinny włączyć się też samorządy, a państwo powinno zapewnić pieniądze na wprowadzenie go w życie.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę