Stanowisko KIPDiP
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawi swoje sprawozdanie na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach podczas 18 posiedzenia sejmu w dniach 25-27 czerwca 2008 r.
W porządku dziennym posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 13 czerwca 2008 r. przewidziane zostało pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach.
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przekazał Radzie Ministrów jednoznaczną opinię o rządowym projekcie zmiany ustawy o paszach. Projekt ten jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Wg. UKIE, jedynym rozwiązaniem zgodnym z prawem UE, a nawet koniecznym dla zapewnienia tej zgodności, jest całkowite uchylenie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych, zawartego w art. 15 ust. 1 pkt. 4 ustawy o paszach. >>>
Rada Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa przekazała Ministrowi Rolnictwa w dniu 3 czerwca 2008 r. stanowisko sektora rolno-spożywczego na temat GMO.
Krajowa Izba jest przeciwna dopuszczeniu do sprzedaży w Unii mięsa kurcząt z USA odkażanego chemicznie. >>>
Gabinet Marszałka Sejmu odesłał do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt zmiany ustawy o paszach. Powodem jest niezgodność tego projektu z prawem unijnym.
Prognozy „Rzeczpospolitej” : „Mimo spadku cen, żywność pozostanie droga.
Przetwórcy poskarżyli się „Rzeczpospolitej” na resort rolnictwa, że zlekceważył uzgodnienia w sprawie projektu ustawy o funduszach promocji żywności. Negocjacje z urzędnikami prowadzone były od kwietnia br. na forum Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kwietniowy raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Rynek Pasz nr 23 przedstawia perspektywy na rynku pasz w Polsce w sezonie 2008/2009 na tle sytuacji na światowych rynkach surowców paszowych oraz prognozuje zapotrzebowanie krajowej i unijnej produkcji zwierzęcej na pasze przemysłowe.
9138459
1