Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Weszła w życie ewidencja zwierząt

14 listopada 2001

Od 14 listopada 2001 obowiązuje ustawa o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. nr 125, poz. 1363). Ruszy zatem organizacja centralnego rejestru, w którym znajdzie się informacja o każdej krowie, kozie i owcy oraz polskich gospodarstwach.

Jest to warunek konieczny, aby zostały uruchomione bezpośrednie płatności w ramach unijnych dotacji dla polskiego rolnictwa. 

System, który stworzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, składać się będzie z: ewidencji gospodarstw rolnych, ewidencji zwierząt gospodarskich, rejestru płatności bezpośrednich, dokumentacji związanej z ewidencją gospodarstw rolnych oraz przyznawaniem i wypłatą płatności bezpośrednich oraz dokumentacji związanej z przeprowadzanymi przez ARiMR kontrolami przestrzegania przepisów dotyczących płatności bezpośrednich.

Obydwie ewidencje oraz rejestr płatności bezpośrednich ARiMR będzie prowadzić w systemie informatycznym i przechowywać przez 5 lat. Natomiast zbieranie informacji może powierzyć w umowie wyspecjalizowanym podmiotom. Agencja będzie musiała zadbać, aby zapewnić ochronę i zabezpieczenie danych przed ich utratą oraz nieuprawnionym dostępem do nich. 

Ustawa szczegółowo reguluje, jakie informacje dotyczące gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich znajdą się w rejestrze. 

Wprowadzając ewidencję zwierząt gospodarskich i gospodarstw rolnych zmieniono jednocześnie kilka innych ustaw. I tak: zreorganizowano strukturę ARiMR (w ramach Agencji wyodrębnia się Centralę Agencji i oddziały regionalne); z podatku dochodowego zwolniono dotacje z budżetu państwa na finansowanie przedsięwzięć w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich; kwoty państwowej pomocy na rzecz rolnictwa zwolniono spod większości rygorów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Dotyczy to również budżetowego dofinansowania na rzecz przetwórstwa rolno-spożywczego, łowiectwa, leśnictwa, rybołówstwa i rybactwa, skupu i przechowywania produktów rolnych, ich zapasów i przetworów. 


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę