Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie wprowadzenia zakazu importu śruty sojowej GMO

11 marca 2008
Porozumienie Organizacji Rolniczych i Kujawsko Pomorskiej Izby rolniczej wystosowało do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi list, w którym jako reprezentant  większości rolników  regionu kujawsko-pomorskiego zdecydowanie protestuje przeciwko prawnemu zakazowi importu poekstrakcyjnej śruty sojowej  pochodzącej z upraw transgenicznych.
-Znowelizowana ustawa paszowa, począwszy od sierpnia bieżącego roku taki zakaz wprowadza nie przewidując konsekwencji z tym związanych. Należy zauważyć, że poekstrakcyjna śruta sojowa  jest głównym  komponentem wysokobiałkowym w mieszankach paszowych stosowanych powszechnie  w żywieniu trzody chlewnej i drobiu. Wartość pokarmowa tego składnika jest nieoceniona w żywieniu tych gatunków. Wszelkie, obecnie stosowane technologie żywienia nie mogą pomijać składnika,  jakim jest śruta sojowa. Na rynku światowym nie ma substytutu  tego surowca. Zastosowanie, i to tylko  w żywieniu świń śruty rzepakowej , bądź nasion strączkowych musi być ograniczone, jeśli oczekujemy wysokiego tempa przyrostów, dających gwarancję konkurencyjności na rynku wspólnotowym – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.
Jak podkreśla KPIR śruta „konwencjonalna”, poza tym, że jest dużo droższa , występuje na rynku sporadycznie  ( stanowi zaledwie kilka procent udziału w całkowitym imporcie )  i nie jest w stanie  zaspokoić niedoboru białka w warunkach Polski.  Ponadto obszar uprawy soi konwencjonalnej na świecie z roku na rok maleje.
- Dlatego też należy spodziewać się coraz większej  różnicy w cenie poekstrakcyjnej śruty pochodzącej z soi transgenicznej i uprawianej metodami tradycyjnymi. Widzimy zatem, że  wprowadzenie zakazu importu poekstrakcyjnej śruty sojowej spowoduje wzrost kosztów produkcji trzody chlewnej i drobiu co jest jednoznaczne z obniżeniem konkurencyjności polskiego mięsa na rynku wspólnotowym.     Nie trudno przewidzieć,  co może oznaczać  taki scenariusz dla całego sektora rolnego,  ale w pierwszej kolejności dla producentów świń
i drobiu oraz mieszalni pasz. Brutalnie mówiąc, podmioty te, po prostu zbankrutują.  Destabilizacja na strategicznych dla naszego kraju  rynkach produktów rolnych nie może pozostać obojętna na zachowania konsumentów, a co za tym idzie, na ich nastroje społeczne. Odnosząc się do powyższych treści, apelujemy do szefa resortu rolnictwa o zmianę ustawy o paszach w kwestii dotyczącej zakazu importu  śruty sojowej genetycznie  zmodyfikowanej – mówi Kierzek.



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę