Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uproszczono system jakości zwierząt

27 września 2011
Jak podaje TVP info, Komisja Europejska zaakceptowała nowy system klasyfikacji poubojowej tuczników. To oznacza, że z uproszczonych rozwiązań mogą korzystać już także i polscy hodowcy. Nowy pomiar jakości zwierząt jest prosty i co najważniejsze tani, a wymyślili go niemieccy naukowcy. Przyjęte przepisy, to wyjście naprzeciw małym zakładom mięsnym, których nie stać na kosztowną i obowiązującą powszechnie klasyfikacje EUROP.
Jedyną szansą na utrzymanie się małych zakładów na rynku jest produkcja wysokojakościowej żywności. Na takie wędliny łatwo znaleźć klientów. Ale coś za coś. W tym wypadku „lepiej" musi oznaczać „drożej".
- My większość produktów wytwarzamy praktycznie jeszcze z ciepłego mięsa, czyli ten surowiec musi być blisko. To oznacza, że tuczniki musimy ubijać niemal na miejscu i w tym samym dniu produkować wędliny. Tak robimy m.in. kiełbasę wiejską - tłumaczy Fryderyk Kapinos, dyrektor marketingu Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego „Taurus".
To oznacza, że każde zwierzę trzeba zmierzyć, sklasyfikować i na tej podstawie wycenić. I tu pojawiają się schody. Powszechnie stosowany przez duże zakłady systemem EUROP - sporo kosztuje. Zakup maszyn do pomiaru to koszt powyżej 300 tysięcy złotych. Na taki wydatek nie każdego stać, a już na pewno nie małe zakłady masarskie. Alternatywą jest znacznie tańsza metoda.
Popularnie nazywa się ja „ZP" od niemieckiego: Zwai Punkt Metode, czyli metoda dwóch punktów. Polega na w miarę dokładnym pomiarze grubości słoniny i mięsa w konkretnych miejscach danej półtuszy. Na tej podstawie wylicza się ogólną wartość partii i wycenia. Opracowany przez niemieckich naukowców system praktycznie nic nie kosztuje, nie trwa zbyt długo i jest w miarę precyzyjny. To wszystko razem oznacza jedno - gigantyczne oszczędności.
- Nowy system daje duże możliwość małym zakładom oceny tuczników i ich klasyfikowania. Na tej podstawie zakład będzie się potem mógł we wcześniej ustalony sposób rozliczać z dostawcami, czyli rolnikami - mówi Tadeusz Blicharski, z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS".



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę