Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzoda chlewna

21 kwietnia 2004

Za przodków świni domowej uważa się dzika europejskiego, azjatyckiego oraz śródziemnomorskiego. Wszystkie te gatunki i formy należące do tej samej rodziny różnią się pewnymi cechami morfologicznymi i fizjologicznymi, ale mają również wiele cech wspólnych. Są to zwierzęta stosunkowo duże, silne, ruchliwe i inteligentne, o charakterystycznym klinowatym tułowiu, z dużą głową zakończoną ryjem. Kończyny ich są czteropalczaste, zakończone racicami. Wszystkie ryją w ziemi szukając pożywienia, a ich pokarm jest bardzo zróżnicowany.

Od momentu udomowienia, które nastąpiło przed około 7 tysiącami lat, świnie zasadniczo są użytkowane jednostronnie. Jako zwierzęta rzeźne dostarczające człowiekowi mięsa i tłuszczu. Wpływa na to wiele zalet tych zwierząt, a mianowicie:

  1. wysoka płodność i plenność;
  2. wczesność dojrzewania i duże tempo wzrostu;
  3. zdolność do bardzo dobrego wykorzystania paszy na 1 kg przyrostu masy ciała;
  4. wszystkożerność;
  5. duża wydajność rzeźna;
  6. duża wartość odżywcza wieprzowiny.

Na świecie istnieje wiele różnych ras świni domowej, często różniących się między sobą, mimo podobieństwa niektórych cech. Usystematyzowanie tych cech w odpowiednie grupy, charakterystyczne dla danego typu użytkowego, znacznie ułatwia poznanie poszczególnych ras, ich wymagań i sposobów racjonalnego użytkowania.

Podział świń na typy użytkowe przeprowadzono biorąc pod uwagę rozwój ogólny
i dojrzewanie somatyczne. Nazwy poszczególnych typów użytkowych wskazują na końcowy produkt rzeźny, do jakiego dany typ jest predysponowany, z zastosowaniem odpowiedniego żywienia (tuczu).

Obecnie na całym świecie, w krajach o wysokim stopniu rozwoju gospodarczego, największą rolę odgrywają świnie typu mięsnego. Prowadzone są też intensywne prace hodowlane, których celem jest doskonalenie świń tego typu lub przekształcenie w tym kierunku ras tłuszczowo-mięsnych.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę