Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Tak nie wwieziemy zwierząt do Unii

11 października 2002

Ostatnia kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych w zakresie ochrony oraz transportu zwierząt w obrocie krajowym i zagranicznym wykazała wiele uchybień dotyczących przede wszystkim przestrzegania warunków sanitarno-technicznych.

Kontrolą objęto 302 podmioty gospodarcze o różnym profilu działalności, zlokalizowane na terenie całego kraju. Zakres kontroli obejmował prawidłowość funkcjonowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie chowu, skupu i transportu zwierząt, warunki sanitarno-techniczne kontrolowanych obiektów oraz przyczyny nieprawidłowości występujących w trakcie chowu i transportu zwierząt.

Wśród nieprawidłowości i uchybień stwierdzonych w toku kontroli podmiotów uczestniczących w obrocie zwierzętami, najistotniejsze dotyczyły:

  • braku oznakowania siedziby podmiotu (5% podmiotów objętych kontrolą) i braku uprawnień do prowadzenia przedmiotowej działalności (2% podmiotów objętych kontrolą);
  • niewłaściwego stanu sanitarno-technicznego pomieszczeń i wyposażenia pomieszczeń skupowych, magazynów przyrzeźnych oraz środków transportu (54% podmiotów objętych kontrolą);
  • nie przestrzegania zasad bezpiecznego i humanitarnego przewozu zwierząt poprzez przewóz zwierząt środkami transportu nie przystosowanymi do tego celu (8% objętych kontrolą podmiotów prowadzących transport zwierząt);
  • nie przestrzegania norm gęstości załadunku zwierząt w środkach transportu (8% objętych kontrolą podmiotów prowadzących transport zwierząt);
  • braku oznakowania pojazdów, nieprawidłowości lub braku wymaganych przepisami dokumentów, braku badań weterynaryjnych i oznakowania zwierząt (37% podmiotów objętych kontrolą).

W analizowanym okresie kontrolowane jednostki dokonały transportu 1.385.645 sztuk zwierząt, z czego w obrocie krajowym 1.057.053 sztuk, w obrocie eksportowym – 328.592 sztuk. W czasie transportu odładowano łącznie 698 sztuk zwierząt, tj. 0,05% transportowanych ogółem, w tym: z powodu padnięć – 565 sztuk, nadmiernego zagęszczenia – 26 sztuk, z powodu urazów kończyn i zachorowań – 107 sztuk.

Kontrola podmiotów prowadzących tucz trzody chlewnej wykazała w 40% obiektów produkcyjnych uchybienia dotyczące stanu sanitarno-technicznego, a w 3% chlewni przekroczenie norm obsady zwierząt.

W związku z ustaleniami kontroli, wojewódzkie inspektoraty Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych skierowały do jednostek stosowne zalecenia pokontrolne z wnioskami o usunięcie nieprawidłowości i uchybień. 24 osoby winne zaniedbań ukarano mandatami na łączną kwotę 7.190 zł, natomiast w trzech jednostkach wnioskowano o wyciągnięcie sankcji służbowych w stosunku do osób odpowiedzialnych za zaniedbania.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę