Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spór o świnie

18 grudnia 2003

Posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa są przeciwni powstawaniu dużych ferm przemysłowego tuczu trzody chlewnej. Ich zdaniem niszczy on małe rodzinne gospodarstwa specjalizujące się w produkcji wieprzowiny.

Struktura polskich gospodarstw rolnych prowadzących chów trzody chlewnej jest bardzo rozdrobniona. Wyniki spisu rolnego przeprowadzonego w maju 2002 roku wykazały, że chowem i hodowlą trzody zajmowało się ponad 760 tys. gospodarstw, co stanowi ok. 26 proc. wszystkich gospodarstw. Prawie 83 proc. gospodarstw utrzymuje powyżej 20 sztuk świń, natomiast w dużych fermach trzody – posiadających powyżej 5 tys. sztuk – znajduje się niecałe 5 proc. produkcji trzody chlewnej ogółem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2003 roku wynika, że w województwie wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim znajduje się 8 mln sztuk trzody, co stanowi 40 proc. całej produkcji trzody.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa wskazywano na konieczność ograniczenia działalności spółek powiązanych z amerykańskim koncernem Smithfield Foods Inc. W spółkach Animeksu powiązanych ze Smithfieldem chów trzody chlewnej wyniesie w 2003 roku 180-200 tys. sztuk. Ponadto spółki te związane są umowami kontrakcyjnymi z rolnikami indywidualnymi, które zapewnią dostarczenie 1 mln sztuk trzody. Koncernowi Smithfielda zarzuca się, że prowadzona przez tę firmę hodowla zagraża środowisku, nie są przestrzegane zarówno normy sanitarne, jak i weterynaryjne. Główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Zaręba poinformował, że z kontroli przeprowadzonych w fermach Smithfielda stwierdzono nieprawidłowości, jednak w części z nich usterki zostały już usunięte. Zdaniem niektórych posłów nie ma bilansu produkcji trzody w kraju i nie wiadomo, jaki powinien być model gospodarstw produkujących świnie. Wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk twierdzi, że nie da się ustalić jednej wielkości fermy dla całego kraju. W dodatku wiele decyzji podejmowanych jest przez organy samorządu terytorialnego, na co nie ma wpływu resort rolnictwa.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę