Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Seksowane bydło

1 października 2003

W Instytucie Zootechniki w Balicach 20 września urodziła się całkiem czarna jałóweczka. W tej informacji nie byłoby nic istotnego, gdyby nie fakt, że zarówno płeć tego zwierzęcia jak i jego kolor były znane kilka miesięcy temu, kiedy matkę krowę rasy czarno – białej inseminowano nasieniem buhaja rasy czerwonej.

Z takiej konfiguracji zawsze rodzi się potomstwo czarnej maści. Płeć tego zwierzęcia można było także przewidzieć dzięki temu, że krowę inseminowano nasieniem frakcji "żeńskiej" uzyskanym w wyniku tzw. seksowania.

Fakt urodzenia tego zwierzęcia oznacza, że Instytut Zootechniki jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie ośrodków naukowych, które z powodzeniem stosują technologie seksowania nasienia, czyli rozdzielania go za pomocą specjalistycznej firmy urządzenia zwanego cytometrem przepływowym na frakcję "męską" i "żeńską".

Nasienie frakcji męskiej posiada chromosom Y, determinujących płeć męską, nasienie frakcji żeńskiej tego chromosomu nie posiada. Jeśli zatem polski hodowca pragnie mieć same jałówki i to w dodatku po upatrzonym czempionie, bo nastawił się na produkcję mleka może to już teraz osiągnąć, podobnie jak hodowca, który produkuje mięso i pragnie mieć stado samych buhajów po najlepszym ojcu. Wydajność nowej technologii sięga ponad 90%, a jej stosowanie będzie miało niezwykle istotny wpływ na hodowlę bydła.

Prof. Dr hab. Jędrzej Krupiński
 Dyrektor Instytutu


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę