Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Sawicki: W naszych staraniach nie mamy wsparcia

23 grudnia 2015

Na zaproszenie Federalnego Związku Hodowców Bydła Mlecznego minister Marek Sawicki wziął 11 kwietnia udział w konferencji zorganizowanej, z okazji Dnia Producentów Mleka, w Karow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

W konferencji uczestniczyło kilkuset członków Związku. Obecni na niej byli także przedstawiciele zakładów przetwórstwa mlecznego, politycy i urzędnicy administracji publicznej. Konferencja dotyczyła aktualnej sytuacji na rynku mleka w UE i przewidywanych skutków wdrożenia tzw. pakietu mlecznego.

Minister Sawicki w swoim wystąpieniu podkreślił, że uznaje zaproponowaną przez KE reformę WPR za daleko niewystarczającą, by sprostać wyzwaniom stojącym przed europejskim rolnictwem. Zdaniem ministra obecny system płatności bezpośrednich jest jednym z głównych źródeł zakłócania konkurencji na jednolitym rynku. Polska propozycja reformy, zaprezentowana przez ministra Sawickiego, zakłada prosty i przejrzysty schemat WPR: I filar stanowiący wsparcie dla rolników „poprawnych” tzn. tych którzy wypełniają wymogi wspólnotowe w ramach wzajemnej zgodności, uzupełniony o dopłaty dla ONW i obszarów cennych przyrodniczo oraz II filar dla rolników „aktywnych” tj. tych którzy rozwijają aktywnie swoje gospodarstwa i realizują aktywnie nowe cele wspólnotowe. Minister wezwał uczestników konferencji do podjęcia próby przekonania polityków niemieckich, że warto dążyć do głębokiej, odważnej reformy i wzmocnienia II filaru WPR, z którego mogłyby być finansowane projekty m.in. z zakresu modernizacji gospodarstw i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie czy też funkcjonowania organizacji międzybranżowych na rynku mleka.

Zniesienie kwotowania mleka jest wg. ministra Sawickiego równoznaczne z rezygnacją ze sprawdzonego, niekosztownego instrumentu w sytuacji, gdy nie zostaje on zastąpiony równie skutecznymi narzędziami stabilizującymi europejski rynek mleka. Minister przypomniał, że stanowisko w zakresie utrzymania kwot mlecznych po 2015 r. jest konsekwentnie prezentowane przez polskich producentów mleka, polskie organizacje reprezentujące sektor mleczarski oraz przez polski rząd.

- Z ubolewaniem stwierdzamy, że w naszych staraniach nie mamy wsparcia ze strony innych państw członkowskich czy europejskich organizacji rolniczych – powiedział minister Sawicki. Wystąpienie Ministra spotkało się z dużym aplauzem ze strony uczestników konferencji.

Wizyta w Meklemburgii-Pomorzu Przednim była także okazją do spotkania z ministrem rolnictwa, Środowiska i ochrony konsumentów Meklemburgii-Pomorza Przedniego Tillem Backhausem. Jest to najdłużej urzędujący minister w Niemczech. Sprawuje on tę funkcję już 14. lat. W odniesieniu do WPR po 2013 r. obaj ministrowie opowiadają się za zdecydowanym uproszczeniem tej polityki, systemem jednolitych płatności obszarowych oddzielonych od produkcji oraz finansowaniem II filaru przede wszystkim z budżetu UE. Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie szczególnie krytycznie odnosi się do propozycji KE dotyczącej redukcji wysokości płatności bezpośrednich dla dużych gospodarstw, co wynika ze struktury rolnictwa w tym landzie, gdzie przeważają bardzo duże gospodarstwa a średnia wielkość gospodarstwa wynosi aktualnie 268 ha.

Minsiter Backhaus zaprosił ministra Sawickiego, jako honorowego gościa, do wzięcia udziału w polsko-niemieckiej wystawie zwierząt hodowlanych „Pommernschau”, która odbędzie się w sierpniu br. w Rothenklempenow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim

Ponadto ministrowie rozmawiali o możliwości wspólnej organizacji konferencji nt. gospodarowania zasobami Morza Bałtyckiego.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę