Ptak_Waw_CTR_2024

Sawicki: nawet milion hektarów gruntów może być objętych suszą

11 sierpnia 2015
Nawet milion hektarów gruntów może być już objętych suszą - powiedział w poniedziałek PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że na przełomie sierpnia i września resort będzie miał pełną wiedzę na temat strat spowodowanych suszą.

"Warunkiem zaoferowania pomocy dla rolników dotkniętych negatywnymi skutkami suszy jest dokładne oszacowanie strat; pełną wiedzę powinniśmy mieć na przełomie sierpnia i września" - powiedział minister.

 
Sawicki podkreślił, że resort nie może oferować pomocy, dopóki nie zakończą się prace komisji powołanych przez wojewodów. "Apelujemy do samorządów, aby te komisje jak najszybciej zakończyły prace, aby raporty trafiły do wojewodów, a później do ministerstwa. To jest warunek do tego żebyśmy rozpoczęli udzielanie pomocy" - dodał.

 
Minister rolnictwa ocenił, że do 20 sierpnia powinny zacząć spływać pierwsze raporty od wojewodów. "Pełną wiedzę na temat strat powinniśmy mieć na przełomie sierpnia i września" - zaznaczył.

 
Pytany o to gdzie jest najtrudniejsza sytuacja powiedział, że susza jak na razie najbardziej dotknęła woj. mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie. "Ale sytuacja jest jednak dynamiczna. Susza w większym bądź mniejszym stopniu dotyczy już wszystkich województw" - zaznaczył Sawicki.

 
Warunkiem ubiegania się o preferencyjne kredyty jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez wojewodę w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez rolnika wystąpienia szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. Można również odroczyć składki do KRUS.

 
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych ma możliwość odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości z państwowych zasobów. Może też zastosować ulgi w opłatach czynszu czy nawet umorzyć raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą zaś udzielić ulg w podatku rolnym.

 
Pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS, gminy i ANR jest udzielana w formie de minimis.

 
Kiedy straty w gospodarstwie rolnym wystąpią na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw, możliwe jest uruchomienie specjalnej pomocy, której uruchomienie nastąpi po przyjęciu uchwały przez rząd. Konieczne jest jednak zakończenie szacowania strat, aby taka pomoc mogła zostać uruchomiona. Taka pomoc jeżeli jest udzielana poza formułą de minimis, musi zostać zgłoszona do Komisji Europejskiej.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę