Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Relacja z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego W dn. 16-17 czerwca 2015 r. (dokończenie)

23 czerwca 2015
Zootechniczne i genealogiczne warunki dotyczące handlu zwierzętami hodowlanymi i ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu oraz ich przywozu do Unii
    Na posiedzeniu Komisji AGRI 17 czerwca 2015 odbyła się dyskusja w sprawie projektu sprawozdania dotyczącego zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących handlu zwierzętami hodowlanymi i ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu oraz ich przywozu do Unii. Komisją odpowiedzialną za to sprawozdanie jest Komisja Rolnictwa, a sprawozdawcą Poseł Michel Dantin (EPL, Francja). Jest to tak zwane dossier zootechniczne.

Unijne ustawodawstwo z zakresu zootechniki ma na celu promocję wolnego handlu zwierzętami hodowlanymi oraz ich materiałem genetycznym, mając na względzie zrównoważony charakter programów rozrodczych oraz zachowania zasobów genetycznych. Wniosek ten ma na celu dokonanie przegrupowania, w ramach jednego aktu podstawowego, znacznego zakresu tekstu prawnego określającego podstawowe zasady z zakresu zwierząt hodowlanych z gatunku bydła, świń, owiec, kóz i koni.
    Głosowanie na sesji plenarnej przewidziane jest na trzecią sesję październikową. Termin składania poprawek upływa 25 czerwca, a głosowanie nad sprawozdaniem w Komisji AGRI podczas posiedzenia w dniach 14-15 września.

Wspólne posiedzenie komisji AGRI i ENVI - Klonowanie zwierząt z gatunku bydła, świń, owiec, kóz i koni utrzymywanych i rozmnażanych do celów chowu

Parlamentarne komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) oraz Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) współpracują w sprawie dossier dotyczącego klonowania zwierząt do celów chowu na mocy art. 55 (wspólne posiedzenia komisji). Dnia 17 czerwca 2015 odbyło się wspólne głosowanie AGRI i ENVI w sprawie sprawozdania dotyczącego klonowania zwierząt z gatunku bydła, świń, owiec, kóz i koni utrzymywanych i rozmnażanych do celów chowu.
 18 grudnia 2013 Komisja Europejska opublikowała dwa wnioski legislacyjne w sprawie klonowania zwierząt do celów chowu: wniosek w sprawie Dyrektywy Rady odnośnie wprowadzania do obrotu żywności pochodzącej od klonów zwierząt (2013/0434(APP)) oraz przegłosowany 17 czerwca wniosek w sprawie klonowania zwierząt do celów chowu. Celem wspomnianego ustawodawstwa jest zawieszenie stosowania techniki klonowania w Europie w przypadku zwierząt gospodarskich, wprowadzania do obrotu żywych klonowanych zwierząt oraz embrionów klonów, jak również wprowadzania na rynek żywności, takiej jak mięso i mleko, pochodzących od zwierząt klonowanych.
   
Klonowanie jest formą bezpłciowej reprodukcji zachodzącej w laboratorium, gdzie zwierzęta powstają za sprawą wykorzystania materiału genetycznego z komórek pochodzących od innych zwierząt. Zwierzę sklonowane posiada to samo DNA, co jego genetyczny dawca. Obecnie, w UE klonowanie nie jest wykorzystywane w celach chowu, jest jednak stosowane przez niektóre państwa trzecie (np. USA, Kanadę, Argentynę, Brazylię oraz Australię), celem, przykładowo, zwiększenia liczebności najlepszych sztuk rozpłodowych, oraz wykorzystania wysokiej jakości materiału rozrodczego pochodzącego od klonów dla rozmnażania zwierząt na drodze konwencjonalnych technik reprodukcji.

Badania naukowe pokazały dobitnie w oparciu o liczne dowody, że klonowanie zwierząt stanowi zagrożenie dla dobrostanu zwierząt, z czego wynikają problemy natury etycznej. Klonowanie jest również kwestią bardzo wrażliwą z punktu widzenia obywateli w Europie, którzy są w znacznej większości przeciwnikami tej techniki.

Autorzy sprawozdania opowiadają się za zakazaniem importu oraz wprowadzania do obrotu potomstwa zwierząt klonowanych, materiału rozrodczego oraz żywności pochodzącej od zwierząt klonowanych i ich potomstwa. Uważają również, że art. 43 Traktatu (rolnictwo) stanowi odpowiednią podstawę prawną dla wprowadzenia takich poprawek do proponowanego ustawodawstwa, które zdezaktualizowałyby towarzyszący wniosek w sprawie Dyrektywy Rady w sprawie wprowadzania do obrotu żywności pochodzącej od klonów. Proponują też rozszerzenie proponowanych środków na wszystkie gatunki zwierząt hodowlanych. Posłowie połączonych komisji złożyli 136 poprawek.

Wymiana poglądów z przedstawicielami Komisji na temat prognoz i perspektyw dla rynku cukru
  
 W ramach posiedzenia Komisji AGRI w dniu 17 czerwca 2015 odbyła się wymiana poglądów z przedstawicielami Komisji na temat prognoz i perspektyw dla rynku cukru. Od ubiegłego roku, ceny cukru uległy znacznemu obniżeniu, a przedstawiciele sektora obawiają się, że koniec unijnego systemu kwot w roku 2017, oraz przewidywany wzrost produkcji w UE, jeszcze bardziej obniżą ceny rynkowe.
    Członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego zwrócili się zatem o przedstawienie przez Komisję Europejską aktualnych informacji odnośnie sytuacji na rynku oraz perspektyw dla sektora cukru w ogóle.
   
Przesłanie wyrażone przez Przedstawiciela Komisji Europejskiej sugerowało, że sektor cukru w Europie umocnił się i jest konkurencyjny, nadal jednak będą dostępne instrumenty mogące udzielić mu wsparcia. Koniec systemu kwot cukrowych stanowi dla sektora szansę na rozwój oraz zdobywanie nowych rynków. Posłowie wyrazili liczne wątpliwości oraz zwrócili się do przedstawiciela Komisji Europejskiej o udzielenie odpowiedzi na liczne wrażliwe zagadnienia związane z sektorem, uprawą buraków i trzciny cukrowej oraz spadku cen cukru stanowiących poważny problem dla producentów.
Zapis wideo całego posiedzenia jest dostępny tutaj:
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/committees/video?event=20150617-1500-COMMITTEE-AGRI




POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę