Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PZHK informuje

30 maja 2003

Identyfikacja koni to domena organizacji prowadzących księgi hodowlane – tak stanowi prawo unijne. Przepisy Unii Europejskiej nakładają obowiązek identyfikowania, wśród innych zwierząt gospodarskich, również koni.

Ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej nakłada taki obowiązek na podmioty prowadzące księgi lub rejestry w przypadku koni hodowlanych oraz Polski Związek Hodowców Koni w przypadku koni w masowym pogłowiu. Polski Związek Hodowców Koni to organizacja o ponad stuletniej tradycji, społeczno – zawodowy związek hodowlany, który z nadania ministra rolnictwa, prowadzi księgi hodowlane dla 7 ras koni – małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi, śląskiej, polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej oraz rejestr hodowlany dla kuców i koni małych.

Proces wyposażenia koni w paszporty musi być zakończony przed przystąpieniem Polski do UE. Zadanie nie jest bagatelne, jeżeli dotyczy liczby podawanej przez GUS w 2001 r. czyli około 500.000 koni. Właściciel koni musi wypełnić wniosek o wydanie paszportu i przekazać ten wniosek podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną - czyli w przypadku koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej do Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w Warszawie, a w przypadku pozostałych koni do Wojewódzkich Związków Hodowców Koni zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Koni.

Osoba wskazana przez podmiot prowadzący księgi sporządza opis graficzny i słowny zgłoszonego konia i na tej podstawie jest paszport.

Jednym przyjętym, w odróżnieniu od innych zwierząt gospodarskich, sposobem identyfikowania konia jest porównanie osobnika z zawartym w paszporcie jego opisem graficznym i słownym. Ten sposób identyfikacji jest najtrudniejszy i najbardziej kosztowny. Od sporządzającego opis wymaga dużego doświadczenia i rzetelności. Paszport musi towarzyszyć koniowi przy każdym jego przemieszczaniu się w kraju i za granicą i być przekazywany przy zakupie konia nowemu właścicielowi.

Tworzona przez PZHK centralna baza zawierająca opis słowny i graficzny umożliwi właściwym służbom kontrolę nad przemieszczaniem się koni i w przypadku zagrożeń epizootycznych pozwoli na zlokalizowanie osobników stanowiących źródło choroby, zaś w przypadku uboju konia, ochroni konsumenta przed  spożyciem mięsa koni, którym podawano, w formie leku, substancje szkodliwe dla ludzi. Zadanie postawione przed Związkiem jest trudne i odpowiedzialne bowiem paszport zapewnia możliwość wprowadzenia konia do obrotu na krajowym i europejskim rynku


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę