Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Postulaty hodowców

14 października 2008
Natychmiastowego dokończenia prac nad ustawą o promocji mięsa i rozpoczęcie programu etykietowania wieprzowiny. Tego domagają się hodowcy trzody, bo jak twierdzą to jedyna szansa na odwrócenie niekorzystnych tendencji w branży.

Zniesienie dopłat do eksportu mięsa poza Unię rozpoczęło reakcję łańcuchową. Problemy z utrzymaniem sprzedaży pojawiły się nie tylko wśród polskich firm, które handlowały z Ukrainą czy Rosją ale nawet na Zachodzie Europy.

Duńczycy i Holendrzy, którzy do tej pory wysyłali na Wschód najwięcej - teraz mają problemy z własną nadprodukcją mięsa dlatego nadmiar wysyłają między innymi do Polski. Jedyny sposób na zatrzymanie napływu taniej wieprzowiny z Zachodu to szybkie wprowadzenie etykietowania mięsa – twierdzą hodowcy.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: niemal wszystkie kraje w Europie chronią swoje rynki właśnie takimi programami. Etykietowanie daje konsumentowi informację, skąd to mięso pochodzi.

A to mogłoby ograniczyć import z Holandii czy Danii o ile konsumenci chętniej sięgaliby po krajową wieprzowinę. Pomysł dobry ale bez konkretnych uzgodnień zgody na niego nie będzie.

Witold Choiński, „Polskie Mięso”: wszystko to, co pozwoli wyeksponować pokazać polskie mięso jest dobre. Dla rozpowszechniania mięsa tak – ale jak mówię, żeby sobie nie nałożyć kagańca, z którego nie będzie można wyjść.

W Polsce wciąż notuje się spadek pogłowia trzody chlewnej, mimo, że jej poziom osiągnął już rekordowe minimum nie notowane od 20 lat.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę