Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Porozumienie, które przyniesie korzyści rolnikom

29 sierpnia 2003

We wtorek radni powiatu obornickiego przegłosowali uchwałę w sprawie dofinansowania kosztów realizacji ,,Powiatowego Programu Zbierania, Transportu i Utylizacji Padliny"

O tym, że w rolnictwie nie dzieje się najlepiej wiedzą wszyscy. W przeciętnym gospodarstwie hodowlanym padnięcie krowy, czy świni to wystarczający powód do zmartwień, tym bardziej, że tylko nieliczni ubezpieczają hodowlane stada. Do strat finansowych związanych z padnięciem zwierzęcia należy dodać jeszcze koszty poniesione na opłacenie transportu i utylizacji padliny. W zależności od wielkości i gatunku zwierzęcia, trzeba za tą usługę płacić i to słono. Ceny wahają się w zależności od powiatu i tak na przykład w przypadku świń za utylizację jednego kilograma płaci się od 45 do 50 groszy. Rolnik musi zapłacić również za koszt transportu od 1,20 do 1,60 za kilometr netto. 

Często rolnicy zgłaszając wywóz padliny napotykali na inne problemy, na przykład firma nie potrafi określić ile czasu zajmie jej dotarcie do rolnika. Jeden z hodowców bydła z gminy Ryczywół powiedział nam, że podczas tegorocznych upałów czekał na odbiór padliny prawie 30 godzin od momentu zgłoszenia. 

Inicjatywa radnego 

Radny powiatowy Kazimierz Zieliński dostrzegł potrzebę stworzenia wspólnego dla wszystkich gmin powiatu obornickiego programu zbierania, transportu i utylizacji padliny. Propozycja radnego zyskała poparcie Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Rolnicy nie mogąc ponieść wysokich kosztów legalnego wywozu decydowali się na inne rozwiązania. Padlina była często zakopywana lub podrzucana do lasu twierdzi Ewa Durasiewicz. Wdrożenie programu może jej zdaniem zlikwidować zagrożenia związane z chorobami zwierząt, zredukować liczbę dzikich zwierząt mięsożernych (np. lisów, jenotów), a także ochronić zasoby wodne. 

Długie negocjacje 

Stworzenie programu o zasięgu powiatowym wymagało porozumienia między powiatem i poszczególnymi gminami. Dodatkowo każda gmina negocjowała warunki z firmą, która zajmuje się transportem i wywozem padliny. Wszystkie te sprawy wymagały omówienia, dlatego temat był podejmowany na sesjach w poszczególnych gminach i w powiecie. Rada Powiatu w planie przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwowała 30 tysięcy złotych na ten cel. Gmina Ryczywół, Rogoźno i Oborniki zwróciły się do Starostwa o przyznanie dotacji pokrywającej 50 procent kosztów realizacji podpisanych umów. We wtorek radni powiatowi przychylili się do tej prośby i każda z gmin otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 1600 złotych. 

Umowa 

Gminy podpisały umowy z Zakładem Utylizacyjnym ,,Struga'' S.A. z Jezuickiej Strugi (woj. kujawsko-pomorskie). Odbiorca odpadów będzie otrzymywał miesięczny ryczałt w wysokości 600 złotych netto (połowę pieniędzy przekazuje powiat). Kwota ryczałtu jest niezależna od wielkości gminy i ilości gospodarstw rolnych. Rolnicy mieszkający na terenie powiatu obornickiego płacą od 1 sierpnia jedynie za utylizację odpadów, nie za transport. Koszt odebrania i utylizacji padłej sztuki przeżuwacza powyżej 250 kilogramów wynosi według umowy 50 złotych plus 7 procent VAT, a poniżej 250 kg 25 złotych. Za odebranie każdej innej sztuki i odpadów rolnik zapłaci 45 groszy za każdy kilogram, ale nie więcej niż 50 złotych. Umowa i zawarte w niej stawki obowiązują od 1 sierpnia końca 2003 roku.

Inne korzyści 

Każda gmina osobno negocjowała z firmą, ale warunki określone w umowie niewiele różnią się. Wszystkim udało się wynegocjować, aby zgłoszenie było realizowane w ciągu 24 godzin. Firma zgodziła się na odbiór padłych sztuk nieznanego właściciela i w takim przypadku koszt zbiórki i utylizacji ponosi gmina. Podpisany program pozwoli również na sprawniejsze zgłaszanie konieczności wywozu padliny. Rolnicy mogą zgłaszać wywóz padliny telefonicznie tel. (0-52) 35-11-039.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę