Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podlaskie: znaleziono sześć padłych dzików z ASF

23 marca 2015
Sześć padłych dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń, zostało znalezionych w gminie Gródek w Podlaskiem, niedaleko granicy z Białorusią - potwierdziły służby weterynaryjne.
Jak informuje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, to 42 przypadek ASF u dzików na terytorium Polski. W sumie padłych zwierząt znaleziono ok. 70.
 
Wszystkie przypadki miały miejsce w województwie podlaskim, pierwsze wykryto w lutym 2014 roku. Tym razem padłe dziki zostały znalezione w pobliżu miejscowości Bielewicze (gmina Gródek, powiat białostocki), ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej. W pobranych od dzików próbkach wykryto wirusa ASF.
 
Dziki zostały znalezione - jak podano w komunikacie - "na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa".
 
Jak dotąd wszystkie przypadki ASF u dzików w Polsce - oraz trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej wystąpiły na terenie dwóch powiatów województwa: białostockiego i sokólskiego. Wszystkie zdarzenia mają miejsce w strefie przygranicznej z Białorusią. Wyznaczone są tam obszary z obostrzeniami i stosownymi zakazami.
 
Padłe dziki z ASF zazwyczaj znajdowane są pojedynczo, tylko kilka razy w większych grupach. Najliczniejszy dotychczas przypadek wykryto w październiku ubiegłego roku. Było to 16 padłych dzików, znalezionych na polu kukurydzy oraz przyległych do niego terenach w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna. Wtedy u ośmiu z nich stwierdzono wystąpienie wirusa ASF.
 
Na początku tygodnia weszła w życie uchwała sejmiku województwa podlaskiego ws. ograniczenia populacji dzików tam, gdzie w regionie mają miejsce przypadki ASF.
 
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, to sejmik województwa może podjąć decyzję o odstrzale, gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym także gospodarki łowieckiej. W ustawie jest mowa o "działaniach mających na celu ograniczenie populacji".
 
Uchwała sejmiku zakłada odstrzał - do końca czerwca - w sumie pół tysiąca dzików w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach znajdujących się w tzw. czerwonej strefie wyznaczonej w związku z występowaniem ASF w regionie.
 
Chodzi o gminy: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków.
 
200 tys. zł na odstrzał będzie pochodziło z budżetu województwa. Zaplanowany odstrzał ma nie naruszać rocznych planów łowieckich. Uprawnieni są do takiego odstrzału dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim i zarządcy obwodów łowieckich.



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę