Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Owce pod szczególną ochroną

23 czerwca 2004

Wrzosówka i czarna główka to owce objęte szczególną ochroną. Dawniej bardzo rozpowszechnione, teraz zaliczane do gatunków ginących. Instytut Zootechniki w Balicach prowadzi ich doświadczalną hodowlę. Chodzi o to, by w kraju dominowały gatunki rodzime, a nie genetyczne mutacje. W Balicach rozpoczęła się trzydniowa międzynarodowa konferencja poświęcona ekologicznym zasadom hodowli.

Takich owiec próżno by szukać na halach czy nizinnych pastwiskach. Zarówno wrzosówka jak czarna główka to gatunki o gęstym futrze, miękkiej skórze i chudym mięsie. Spełniają wszelkie wymagania hodowlane, a jednak przed laty zostały wyparte przez obce krzyżówki. W Instytucie Zootechniki hoduje się je tak jak przed wiekami. W owczarniach mają dużo miejsca i do dyspozycji zielone wybiegi. Naukowcy radzą powrót do naturalnych metod chowu.

Podobne rady dotyczą hodowli wszystkich zwierząt. Szczegółowe wskazówki co do wielkości klatek, boksów i sposobu żywienia są zawarte w przepisach opracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa. Rolnicy powinni ich przestrzegać. Od tego zależy także przyznanie unijnych funduszy na rozwój produkcji.

Dziś obory to już nie betonowe hale. Boksy są większe i wyściełane słomą. Do naturalnych metod chowu powracają także rolnicy na Zachodzie. We Włoszech wentylatory w oborze to standard. Zapewniają stały nawiew i pozwalają zwierzętom łatwiej znosić upały. Coraz częściej wypędza się krowy na pastwiska, bo zdaniem specjalistów, pasza nigdy nie zastąpi świeżej trawy.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę