Opłacalność hodowli

1 kwietnia 2003

Z wyliczeń Ośrodków Doradztwa Rolniczego wynika, że koszt wyprodukowania kilograma żywca wieprzowego wynosi średnio 3,06 zł. Mowa tu o tzw. cyklu zamkniętym, gdzie rolnik ma swoje prosięta i swoje pasze, czyli nie musi nic kupować. 

Tymczasem Rada Ministrów podniosła interwencyjne ceny skupu średnio do poziomu 3,30 zł. Decyzję o wyższych cenach skupu krytykują maklerzy. Być może to niezbyt popularna opinia, ale nie odosobniona. 

Mięso wołowe to jeden z nielicznych towarów który teraz drożeje. Ćwierci wołowe przednie kosztują około 7 zł za kilogram, tylne prawie 8 zł. W Polsce mamy niewiele ponad 5 mln sztuk bydła, jego pogłowie spada już szósty rok. Najbardziej brakuje młodych buhajów. W zakładach mięsnych stanowią one zaledwie 1/3 skupu, tyle samo jałówki. 

Ubojnie zmuszone są kupować także krowy, tych jest pod dostatkiem, a ceny bardzo niskie. W województwie kujawsko-pomorskim krowy rzeźne kosztują zaledwie złotówkę za kilogram. Dodatek tak taniego surowca, to również sposób na obniżenie kosztów produkcji. 


POWIĄZANE

Więcej miejsca, niższe temperatury, krótsze podróże. Tak Zaleca EFSA (European F...

Niska podaż żywca wieprzowego. Koniec sezonu turystycznego w krajach Europy Połu...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę