Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogiery w spółce strategicznej

14 lipca 2003

Mogę już poinformować, że od lipca Stado Ogierów w Klikowej zostało przekazane przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa w dzierżawę strategicznej spółce w Białce k. Krasnegostawu w Lubelskiem. Podjęto decyzję, że mogą istnieć jedynie spółki strategiczne i w tej sytuacji ratunkiem dla Klikowej było przyłączenie naszego Stada Ogierów do jednej z nich. Gdyby tak się nie stało, zostalibyśmy niechybnie wystawieni na sprzedaż przez ministra skarbu – wyjaśnia Andrzej Goraus, dyrektor Stada Ogierów Skarbu Państwa w Tarnowie-Klikowej.

Kilka lat trwało wyczekiwanie na ostateczne decyzje o przyszłości tarnowskiego SO. Co pewien czas klikowskie stado podlegające Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przeżywało poważne obawy o swój los. AWR SK wystąpiła nawet z sugestią pozostawienia na terenie kraju jednego wybranego stada; klikowskie nie miało w tym wypadku szans przetrwania. W międzyczasie pojawiały się propozycje jego likwidacji, przekształcenia, prywatyzacji itp.

Do czerwca 2003 r. funkcjonowało jeszcze 10 końskich gospodarstw współfinansowanych przez budżet państwa. W tym cztery spółki strategiczne: w Sierakowie, Łącku, Bogusławicach i Białce. To one właśnie przejmują od lipca (na początek w formie dzierżawy) pozostałych sześć Stad Ogierów:  w Klikowej, Książu, Gnieźnie, Kętrzynie, Starogardzie Gdańskim i Białym Borze. Tak wzmocnione spółki strategiczne będą mogły istnieć samodzielnie na rynku końskich usług, uważają pomysłodawcy takiego rozwiązania. 

Jednym z poważniejszych argumentów za utrzymaniem klikowskiego stada była i jest duża ilość koni roboczych używanych do prac polowych przez mieszkańców południowej Polski. 

Dla rozdrobnionych gospodarstw w południowych województwach istnienie tarnowskiego Stada Ogierów oznacza łatwiejszy i tańszy dostęp do usług. Za wypożyczenie ogiera do reprodukcji rolnik płaci kilkakrotnie mniej niż na wolnym rynku. Świadczymy usługi dla hodowców koni na obszarze trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Żadne inne stado w Polsce nie obsługuje tak rozległego obszaru – zwracał wielokrotnie uwagę dyr. Goraus. 

Klikowskie gospodarstwo (zatrudniające 24 ludzi i utrzymujące 129 koni) staje się częścią spółki w Białce, z przedwojennymi jeszcze tradycjami. Dzisiaj w jej skład wchodzą: stadnina, stado ogierów i hodowla koni arabskich. Ten niemały majątek powiększy się teraz o Stado Ogierów Skarbu Państwa z Klikowej, przejmowane na zasadzie dzierżawy. W bliskiej przyszłości wejdziemy do spółki Białka w formie aportu. Mam w każdym razie nadzieję, że obecna decyzja Agencji Własności Rolnej nie oznacza rozwiązania tymczasowego, niegwarantującego bezpieczeństwa – mówi A. Goraus. 

W Klikowej o najbliższej przyszłości rozmawia się z ostrożnym optymizmem. Jest wiele pytań, wiele niewiadomych związanych z nowym kształtem własności, z nieuniknioną reorganizacją, metodami administrowania, wyzwaniami, jakie stawia członkostwo w Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę