9 lipca br. zmieniają się zasady dotyczące identyfikacji i rejestracji kóz oraz owiec. Nowe przepisy dotyczyć będą jedynie zwierząt urodzonych po tej dacie - zwierzęta oznakowane według dotychczasowych zasad nie muszą być ponownie oznakowane. Oryginalne oznakowanie zachowują również zwierzęta pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dotychczasowe zasady identyfikacji i rejestracji owiec i kóz regulowała ustawa z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 91, poz. 872). Nowe zasady określa Rozporządzenie Rady (WE) Nr 21/2004 z 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz, zmieniające Rozporządzenie (WE) Nr 1782/2003 i Dyrektywę 92/102/EWG oraz 64/432/EWG oraz ustawa z 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 100, poz. 837).
Nowe przepisy nakazują, by zwierzęta urodzone po 9 lipca 2005 r. znakować dwoma identyfikatorami:
Do tej pory oznakowanie owiec i kóz polegało na wytatuowaniu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia gospodarskiego albo założeniu na lewą małżowinę uszną kolczyka lub duplikatu kolczyka z numerem identyfikacyjnym.
Po 9 lipca 2005 r. posiadacz owiec i kóz będzie miał obowiązek oznakować zwierzęta i zgłosić je do rejestru w terminie do 30 dni od ich urodzenia. Dotychczas miał obowiązek zrobić to niezwłocznie, nie później jednak niż przed dniem opuszczenia przez zwierzę siedziby stada.
Zmianie ulega termin zgłaszania w ARiMR wszystkich przemieszczeń (sprzedaż, kupno, wywóz, przywóz) oraz takich zdarzeń jak padnięcie, ubój czy utylizacja zwłok owiec i kóz. Zgodnie z nowymi przepisami posiadacz będzie zobowiązany zrobić to w ciągu 7 dni. Do tej pory miał obowiązek zgłaszania tych zdarzeń w terminie 30 dni.
Nowością jest wprowadzenie dokumentu przewozowego dla owiec i kóz: po 9 lipca 2005 r. w przypadku przemieszczenia na terytorium Polski ma on towarzyszyć każdemu zwierzęciu. Dokument ten ma być przechowywany w gospodarstwie przeznaczenia przez minimum 3 lata i na każde żądanie przedstawiany właściwym władzom. Dokument przewozowy dla owiec i kóz musi zawierać:
Nowością jest wprowadzenie obowiązku sporządzania spisu owiec/kóz w stadzie co najmniej raz na 12 miesięcy.
Podobnie jak do tej pory, po 9 lipca br. posiadacz owiec i kóz będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rejestracji odrębnie dla każdego stada owiec lub kóz. Po wejściu nowych przepisów, w księgach znajdą się jednak dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje na temat stad.