Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niechciane mączki

7 listopada 2007
Zakłady utylizacyjne zaczynają mieć problemy z nadmierną ilością mączek mięsno-kostnych składowaną w magazynach. Wszystko przez polskie przepisy prawne, które utrudniają ich sprzedaż na cele energetyczne. W większości krajów Unii, takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem od lat.

Problemy z mączkami rozpoczęły się wraz z wprowadzeniem przez Komisję Europejską zakazu ich stosowania w produkcji pasz. Obecnie, przepisy unijne zezwalają jedynie na stosowanie mączek w roli polepszacza gleby. Nie dotyczy to jednak tak zwanej kategorii pierwszej – a więc odpadów powstałych po utylizacji bydła. Ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się tą drogą BSE. Jedynym dozwolonym w Unii sposobem pozbycia się takich mączek jest ich spalenie. Na Zachodzie chętnie robią to cementownie i elektrociepłownie. W Polsce spalać mączek póki co nikt nie chce.

Artur Mazurek AMK Mikołów: - Każdy proces spalania musi być uznany i zalegalizowany w służbach środowiskowych, kiedyś nazywało się to w służbach ochrony środowiska, w związku z tym każdy z tych procesów musi być udokumentowany określoną decyzją administracyjną.

Wejście w życie korzystniejszych dla branży przepisów blokuje Ministerstwo Środowiska.

- Będzie to oznaczało, że zapasy tych mączek będą rosły, to są koszty magazynowania, także koszty utylizacji znowu mogą wzrosnąć - Tomasz Kurciński Związek Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, zalegających mączek mięsno-kostnych jest już blisko 20 tysięcy ton. To dwa razy więcej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę