Ptak_Waw_CTR_2024

Nie chcą smrodu

29 sierpnia 2003

Mieszkańcy Kleszczy w gminie Sianów sprzeciwili się planom budowy fermy świń w ich miejscowości. - Chcemy tu turystów, a nie smrodu - krzyczeli jednogłośnie.

Kleszcze to mała, popegeerowska wieś niedaleko Łazów. W tej właśnie wsi czaplinecka firma "Prima” zamierza zająć się tuczem 7 tysięcy świń. Kupnem obiektów po Państwowych Gospodarstwach Rolnych i ich przygotowaniem mieli się zająć synowie Ryszarda Czupajły, sianowskiego radnego. "Prima”, firma z amerykańskim kapitałem, miała pomóc w budowie. Gmina pozwolenia na budowę nie wydała. Czupajłowie odwołali się od decyzji, czego wynikiem było wtorkowe spotkanie w Kleszczach. Na spotkaniu braci Czupajło jednak nie było - w oświadczeniu dla mieszkańców napisali, że przeszkodził im w tym służbowy wyjazd. Obecny był tylko ich ojciec. Naprzeciw niego stanęło ponad 200 osób.

Armagedon w Kleszczach

Bracia Czupajło to Jeźdźcy Apokalipsy – krzyczał Ryszard Krajewski, mieszkaniec Kleszczy. Jeżeli ferma tu powstanie, to my staniemy się tylko dodatkiem do świń. Wtórowali mu pozostali mieszkańcy. W głębi obory, w której miałyby tuczyć się świnie pojawił się nawet transparent "precz ze smrodem i świniami”. Radny Czupajło nie silił się na wnikliwe tłumaczenia. Zapewnił tylko, że do tej pory na terenie byłego PGR-u żadne prace się nie rozpoczęły. Pytany natomiast o to czy ferma tu powstanie odpowiadał:  Nie wiem. Nie mogę dziś tego powiedzieć. Po chwili jednak dodał, że wszystko trzeba jeszcze raz przedyskutować z burmistrzem Sianowa.

Praca tylko na papierze

Mieszkańców wsi nie skusiły nawet nowe miejsca pracy, które miałby powstać na fermie. W oświadczeniu jest mowa o dorywczych pracach dla około 20 osób. Taka forma zatrudnienia wzbudziła tylko śmiech. Natomiast na stałe mogłoby tu pracować cztery osoby. Przecież to nawet nie będzie nikt z naszej wsi – komentował ktoś z tłumu.  Na co zatem stawiają Kleszcze? Tylko na turystykę – mówił Kazimierz Tański, sołtys wsi. Jeżeli pozwolimy na tucz świń, to może i przybędzie nam kilku miejsc pracy, ale też stracą ją ci, u których zatrzymują się turyści. No bo kto wytrzyma taki smród? 

Spór zakończyli powiatowy inspektor budowlany i burmistrz Sianowa - Andrzej Matyjaszek. Pierwszy powiedział, że jakiekolwiek przebudowa obór będzie niezgodna z prawem, gdyż nie dopełniono wszystkich formalności. Burmistrz natomiast zapewnił, że ferma w Kleszczach nie powstanie, a budynki zostaną rozebrane.

Spółka "Prima” z Czaplinka jest jednym z kilku przedsiębiorstw w Polsce znajdujących się we władaniu największego amerykańskiego producenta mięsa wieprzowego Smithfield Foods. Ma na terenie byłego województwa koszalińskiego dwa zakłady produkcji prosiąt: w Żeńsku (gm. Wierzchowo Złocienieckie) i Byszkowie (gm. Czaplinek), warchlakarnię w Czechach (gm. Grzmiąca), zakłady tuczu w Nielepie (gm. Rąbino) i Gonnem Małym (gm. Barwice). Posiada również mieszalnie pasz, dział transportu, produkuje na szeroką skalę mleko, uprawia pola. 
Najwięcej obaw budzi jednak wielkoprzemysłowa hodowla trzody. Firma urządza się w błyskawicznym tempie w obiektach gospodarczych po byłych pegeerach, nie zawsze dbając o załatwienie wszystkich pozwoleń. W Nielepie postawiła nielegalnie 9 silosów lub w Gonnem, gdzie do dziś nie ma zbiornika na gnojowicę (laguny). Wielokrotnie dochodziło już do protestów mieszkańców wsi. Uskarżają się na potworny smród, twierdzą, że gnojowica wylewana w pobliżu ich zabudowań przenika do wód gruntowych. Zachodniopomorscy rolnicy obawiają się, że tak silna konkurencja doprowadzi ich do ruiny. Kontrowersje wzbudza również niehumanitarna bezściółkowa metoda tuczu (stłoczone na niewielkiej powierzchni świnie spędzają całe życie na "rusztach”, z których spływa gnojowica).


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę