Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Modyfikowany sprzeciw

23 stycznia 2008
Polscy rolnicy domagają się zniesienia zakazu handlu nasionami modyfikowanymi genetycznie. Przeciwne takim uprawom jest wciąż Ministerstwo Środowiska, które zapowiedziało, że swojego weta nie wycofa. Z tego powodu Polsce grozi proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, bo unijne prawo mówi dokładnie co innego.

W Polsce mamy dwie ustawy ograniczające stosowanie roślin transgenicznych. Pierwsza o paszach, druga o nasiennictwie. O ile ta pierwsza, zakazująca stosowania GMO w paszach, według zapewnień ministra rolnictwa, ma zostać wkrótce zmieniona, to zakaz handlu takimi nasionami będzie utrzymany.

Maciej Trzeciak, ministerstwo środowiska – „Już 16 sejmików wojewódzkich ogłosiło moratorium, że Polska jest wolna od GMO, w związku z tym Rząd Polski również szanuje zdanie samorządowców i musi respektować to w tworzeniu prawa.”

Z takiego obrotu spraw niezadowoleni są rolnicy, którzy coraz częściej mówią o potrzebie zwiększania powierzchni takich upraw. Mazowiecka Izba Rolnicza chce, by rząd umożliwił dostęp do tańszych technologii upraw, jakimi są nasiona roślin zmodyfikowanych genetycznie. Rolników popierają hodowcy i branża paszowa, którym również zależy na swobodnym obrocie GMO.

Andrzej Kowalski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – „Pasze z roślin niemodyfikowanych genetycznie produkowanych tradycyjnie są kilkanaście do kilkudziesięciu procent droższe, a wiec to by powodowało w odpowiednim procencie zwyżkę kosztów produkcji.”

W grudniu minął termin wyjaśnień, jakie polski rząd miał złożyć w Brukseli, w sprawie ustawy o paszach. Według unijnych urzędników – sprzecznej z prawodawstwem wspólnotowym. Warszawa jednak zapowiada rozwiązania prawne, które wykażą brak sprzeczności. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie przeciw Polsce w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę