Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Króliki na eksport

20 listopada 2003

Grupy producenckie to pewny, ale wciąż mało popularny sposób na przetrwanie. Do tego nielicznego grona wkrótce dołączą lubuscy hodowcy królików.

Ich zdaniem w ten sposób ograniczają koszty produkcji, a przede wszystkim będą mieli większe szanse na pieniądze po wejściu Polski do Wspólnoty.

Mięso królicze jest bardzo popularne w krajach Unii zwłaszcza we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W Kostrzynie w strefie ekonomicznej działa ubojnia i przetwórnia mięsa króliczego. Niestety nie korzystają z tego lubuscy rolnicy.

To może się zmienić, Grzegorz Mika z Lubniewic jest hodowcą królików od trzech lat. Chce założyć grupę producencką. Rozmawia z hodowcami z całego województwa. Grupy producenckie mają duże szanse w Unii Europejskiej. Wspólnota pomaga im finansowo.

ODR w Lubniewicach doradza wszystkim rolnikom zainteresowanym tworzeniem. Przez pierwsze 2 lata taka grupa otrzyma 5% wartości sprzedanych towarów do jednego miliona zł. Później już stopniowo przez 5 lat państwa UE taką grupę dotują.

Grupę producencką trzeba zarejestrować w urzędzie wojewódzkim. Obecnie w Lubuskiem jest 15 liczących się hodowców królików.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę