Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kozy i owce do rejestracji

27 kwietnia 2005
Posiadacze owiec i kóz zobowiązani będą do oznakowania tych zwierząt i zgłoszenia tego faktu w ciągu 30 dni od urodzenia zwierzęcia oraz do prowadzenia ksiąg rejestracji tych gatunków w swoim gospodarstwie - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Głosowało 412 posłów, za przyjęciem zmian do ustawy było 398 posłów, przeciw było 12 parlamentarzystów, wstrzymały się od głosu 2 osoby.

Podczas II czytania zgłoszone zostały dwie poprawki, m.in. przez posłów Ligi Polskich Rodzin. Pierwsza mówi o tym, że Komisja Europejska będzie miała dostęp do rejestru danych o zwierzętach dopiero po wyrażeniu zgody na to przez ministra rolnictwa.

Jak powiedziała poseł sprawozdawca Zofia Grzebisz-Nowicka (SLD), komisja rolnictwa poparła tę poprawkę, jednak po jej przyjęciu przez komisję przysłana została opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, która wyjaśnia, że jest ona niezgodna z prawem unijnym. Mimo to posłowie zaledwie dwoma głosami przyjęli tę poprawkę.

Druga poprawka została zaakceptowana przez posłów zdecydowaną większością głosów. Łagodzi ona karę za nieprzekazanie informacji dotyczących zmian w rejestrze zwierząt. Za niepoinformowanie Inspekcji Weterynaryjnej o zmianach w rejestrze, np. o sprzedaży zwierzęcia, rolnik będzie najpierw karany naganą, a później karą grzywny.

Znowelizowana ustawa wprowadza przepisy dostosowujące do prawa wspólnotowego oraz porządkuje przepisy w zakresie prowadzenia ewidencji i ksiąg rejestracji zwierząt.

Ustawa zobowiązuje Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do wydawania nieodpłatnie do 31 grudnia 2005 roku posiadaczom bydła, owiec, kóz i świn ksiąg rejestracji.

Nowelizacja wyłącza z obowiązku oznakowania i prowadzenia ksiąg jedynie posiadacza jednej sztuki trzody chlewnej, owcy lub kozy na własne potrzeby, a nie - jak dotychczas - trzech sztuk.

Przepisy wprowadzone do ustawy regulują ponadto postępowanie z kolczykami i duplikatami kolczyków zwierząt, które zostały ubite lub padły; ustawa wskazuje kto jest odpowiedzialny za zniszczenie takich kolczyków, aby ponownie ni mogły być wykorzystywane. Ponowne wykorzystanie raz użytych do oznakowania zwierzęcia kolczyków, zakłócałoby proces rejestracji i identyfikacji zwierząt.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę