Posiadacze owiec i kóz zobowiązani będą do oznakowania tych zwierząt i zgłoszenia tego faktu w ciągu 30 dni od urodzenia zwierzęcia oraz do prowadzenia ksiąg rejestracji tych gatunków w swoim gospodarstwie - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Głosowało 412 posłów, za przyjęciem zmian do ustawy było 398 posłów, przeciw było 12 parlamentarzystów, wstrzymały się od głosu 2 osoby.
Podczas II czytania zgłoszone zostały dwie poprawki, m.in. przez posłów Ligi Polskich Rodzin. Pierwsza mówi o tym, że Komisja Europejska będzie miała dostęp do rejestru danych o zwierzętach dopiero po wyrażeniu zgody na to przez ministra rolnictwa.
Jak powiedziała poseł sprawozdawca Zofia Grzebisz-Nowicka (SLD), komisja rolnictwa poparła tę poprawkę, jednak po jej przyjęciu przez komisję przysłana została opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, która wyjaśnia, że jest ona niezgodna z prawem unijnym. Mimo to posłowie zaledwie dwoma głosami przyjęli tę poprawkę.
Druga poprawka została zaakceptowana przez posłów zdecydowaną większością głosów. Łagodzi ona karę za nieprzekazanie informacji dotyczących zmian w rejestrze zwierząt. Za niepoinformowanie Inspekcji Weterynaryjnej o zmianach w rejestrze, np. o sprzedaży zwierzęcia, rolnik będzie najpierw karany naganą, a później karą grzywny.
Znowelizowana ustawa wprowadza przepisy dostosowujące do prawa wspólnotowego oraz porządkuje przepisy w zakresie prowadzenia ewidencji i ksiąg rejestracji zwierząt.
Ustawa zobowiązuje Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do wydawania nieodpłatnie do 31 grudnia 2005 roku posiadaczom bydła, owiec, kóz i świn ksiąg rejestracji.
Nowelizacja wyłącza z obowiązku oznakowania i prowadzenia ksiąg jedynie posiadacza jednej sztuki trzody chlewnej, owcy lub kozy na własne potrzeby, a nie - jak dotychczas - trzech sztuk.
Przepisy wprowadzone do ustawy regulują ponadto postępowanie z kolczykami i duplikatami kolczyków zwierząt, które zostały ubite lub padły; ustawa wskazuje kto jest odpowiedzialny za zniszczenie takich kolczyków, aby ponownie ni mogły być wykorzystywane. Ponowne wykorzystanie raz użytych do oznakowania zwierzęcia kolczyków, zakłócałoby proces rejestracji i identyfikacji zwierząt.
8314136
1