Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kowalczyk (PiS): najpilniejsze ustawy dotyczą ziemi i ubezpieczeń w rolnictwie

2 listopada 2015
W pierwszej kolejności PiS zajmie się ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o ubezpieczeniach upraw i zwierząt - zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP wymieniany jako kandydat na ministra rolnictwa poseł Henryk Kowalczyk.

Jak mówił, uchwalona przez Sejm w czerwcu tego roku ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego "jest krokiem w dobrym kierunku", ale nie uwzględnia wszystkich propozycji PiS dotyczących ochrony polskiej ziemi. Chodzi m.in. o prawo pierwokupu dla rolników, jak również o przepisy dotyczące przeniesienia własności kupionej ziemi - powiedział PAP Kowalczyk. Dodał, że ustawę tę trzeba szybko poprawić, bo od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli nabywać ziemię w Polsce.

 
Ustawa miała przeciwdziałać wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców i spekulacji nią; po 1 maja 2016 r. kończy się bowiem okres przejściowy, wynegocjowany przy wchodzeniu Polski do UE. Ustawa utrudnia obrót ziemią rolniczą także polskim rolnikom. Najważniejsze rozwiązania dotyczą: ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych, wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

 
Propozycje PiS przewidują m.in. iż nabywcami ziemi mogą być tylko rolnicy indywidualni. Nabycie własności musi się wiązać z powiększeniem lub utworzeniem gospodarstwa rodzinnego (do 300 ha); kupione przez rolnika gospodarstwo musi być prowadzone osobiście przez 10 lat; projekt wprowadza definicję rolnika indywidualnego poprzez dodanie do niego kryterium dochodowego (dochody z prowadzenia gospodarstwa muszą być nie niższe niż 1/4 wszystkich dochodów - dotyczy to tylko gospodarstw powyżej 20 ha).

 
Według Kowalczyka, z kolei ustawę dotyczącą ubezpieczeń upraw i zwierząt trzeba zmienić tak, by rolnicy chcieli się ubezpieczać. Chodzi przede wszystkim o poziom stawek taryfowych, do których stosuje się dopłaty z budżetu państwa. W obecnej ustawie dopłaty są do stawki 3,5 proc. od sumy ubezpieczenia, PiS proponuje podniesienie dopłat do stawki 9 proc. - zaznaczył poseł. Jego zdaniem, przy obecnej niskiej stawce nie da się ubezpieczać upraw. "Zakład ubezpieczeniowy proponuje wyższe stawki, ale wtedy nie przysługuje dotacja z budżetu, to rolnik rezygnuje z ubezpieczenia" - wyjaśnił poseł. Przyznał, że podniesienie składki będzie wiązało się z wyższymi wydatkami z budżetu na dopłaty do ubezpieczeń, rzędu 500-600 mln zł. Obecnie na ten cel przeznacza się ok. 100 mln zł.

 
Znowelizowana w kwietniu br. ustawa o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich przewiduje do 65 proc. (wcześniej było to 50 proc.). dofinansowania z budżetu państwa składki do ubezpieczenia.

 
Jak podkreślił Kowalczyk, należy też dokończyć prace dotyczące sprzedaży bezpośredniej przez rolników; jak mówił, nadal nie ma możliwości prowadzenia przetwórstwa produktów pochodzenia roślinnego, a w tej chwili taką działalność nadzoruje Sanepid.

 
Odnosząc się do planów połączenia agencji rolnych, o których mówił wcześniej PAP poseł Krzysztof Ardanowski (PiS), Kowalczyk powiedział, że "nie jest pewny, czy uda się połączyć wszystkie agencje", ale na pewno można agencje płatnicze: Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencję Rynku Rolnego. Zdaniem posła ta ostatnia, po zakończeniu kwotowania mleka, ma bardzo okrojone zadania. Dodał, że jeżeli chodzi o Agencję Nieruchomości Rolnych, to sytuacja jest inna (ANR zajmuje się sprzedażą państwowej ziemi oraz ją dzierżawi, jak również nadzoruje strategiczne spółki rolne Skarbu Państwa - PAP).

 
Wprowadzenie takich rozwiązań wymaga jednak dłuższego czasu - podkreślił Kowalczyk.

 
Były przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) powiedział PAP, że o tym, które ustawy będą procedowane w pierwszej kolejności, ostatecznie zdecyduje nowy minister rolnictwa. Dodał, że PiS ma przygotowanych 17 projektów ustaw związanych z rolnictwem.

 
Jurgiel uważa, że najpilniejsze ustawy to: o nieuczciwej konkurencji, kształtowaniu ustroju rolnego, spółdzielniach rolników, ubezpieczeniach rolnych, konsolidacji agencji rolnych. Jego zdaniem trzeba też zmienić przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej (o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 
W przekazanym PAP wykazie przygotowanych projektów ustaw oprócz wymienianych przez posła Jurgiela znalazły się projekty: Prawo łowieckie; o zniesieniu wspólnot gruntowych; o zawieszeniu spłat niektórych pożyczek i kredytów zaciągniętych w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego; prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, o Narodowym Programie Zatrudnienia. Są też gotowe projekty nowelizacji ustaw: o izbach rolniczych, o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych; o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej; o samorządzie gminnym; o ochronie przeciwpożarowej; o funduszu sołeckim; o systemie oświaty; prawo geodezyjne i kartograficzne.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę