Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja Europejska rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących traktowania zwierząt

2 marca 2009
W czwartek Komisja Europejska stwierdziła, że rozważa wprowadzenie ostrzejszych przepisów dotyczących traktowania zwierząt w czasie transportu, i że podziela obawy 150 000 Europejczyków, którzy podpisali petycję wzywającą do zakończenia "niepotrzebnego cierpienia milionów zwierząt" transportowanych na duże odległości w Europie.
Petycja, która została dziś złożona w Komisji Europejskiej, mówi, że regulacje UE dotyczące dobrostanu zwierząt podczas transportu nie są prawidłowo stosowane i powinny zostać uaktualnione.
Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. zdrowia, powiedziała, że Komisja "doskonale zdaje sobie sprawę" z tego jak cierpią zwierzęta podczas transportu, i że nie stosuje się przepisów unijnych w tym zakresie. Komisja "podziela pogląd osób składających petycję, że prawidłowe wdrożenie i przestrzeganie przepisów unijnych dotyczących transportu zwierząt jest priorytetem", dodała komisarz.
Stwierdziła również, że Komisja rozważa sporządzenie surowszych wytycznych dotyczących maksymalnego czasu podróży zwierząt i wielkości miejsca, jakie powinno się zagwarantować zwierzętom w transporcie. Opracowanie "inteligentnych" systemów satelitarnych, które mogłyby śledzić transport zwierząt ma być częścią tego planu, dodała.
Zwierzęta przeznaczone do uboju są jednymi z najgorzej traktowanych, powiedziała Vassiliou.
Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt (WSPA) wzywa do maksymalnego czasu podróży od 8 do 12 godzin, zamiast obecnego prawnie ustanowionego czasu 24 godzin, jak również do ustanowienia odpowiednich przepisów dotyczących dostaw wody i żywności dla zwierząt, powiedziała Leah Garcés z WSPA.
Garcés stwierdziła, że transport koni z Hiszpanii i Polski do Włoch, gdzie konina jest popularnym delikatesem, jest szczególnym problemem. Podróż może często trwać nawet do 36 godzin i nie podejmuje się żadnych kroków, aby dać koniom odpocząć lub je napoić, powiedziała. "Widzieliśmy wiele rannych zwierząt, ale najbardziej cierpią one z powodu odwodnienia i stresu", dodała.
Zadanie egzekwowania istniejących przepisów UE jest przypisane władzom poszczególnych państw, ale Komisja stwierdziła, że jeżeli zgromadzi się dowody na powtarzające się uchybienia, Komisja może podjąć działania prawne.



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę