Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dopłaty do żywca wołowego

28 lutego 2003

Jeśli chodzi o produkcję żywca wołowego - w Polsce istnieje jedynie system dopłat do hodowli była zarodowego ras mięsnych. Jednak dopłaty te dotyczą zaledwie kilku tysięcy sztuk zwierząt.

W Polsce przez lata za mięso wołowe uchodziły stare sztuki bydła mlecznego, krowy mniej wydajne z racji wieku. Ale w latach 80., kiedy mięso było na kartki - każda nawet najmarniejsza sztuka - była dla konsumenta - na wagę złota. Czasy się zmieniły, upodobania też. Historia hodowli bydła ras mięsnych w Polsce rozpoczyna się dopiero w latach 90. Dziś produkcją bydła opasowego zajmuje się jeszcze niewiele gospodarstw, bo nieco ponad 300. Może dlatego, że choć jest to jedna z najtańszych produkcji, bo nakłady pracy nie są duże, ale niestety - i dochody także.

Pod względem produkcji mięsa wołowego i cielęciny Polska ma ósmą pozycję w Europie. Rocznie produkujemy ok. 350 tys. ton. Cielęta sprzedajemy do Włoch, Chorwacji i Bośni. Jesteśmy liczącym się eksporterem żywych zwierząt - nie tylko ras mięsnych - ok. 400-500 tys. sztuk rocznie. Mimo, że od kilku lat chów bydła ras mięsnych w Polsce charakteryzuje się niską opłacalnością, to jednak ten rodzaj produkcji cieszy się sporym zainteresowaniem. Może ze względu na perspektywy? A jakie one są? Jak twierdzą specjaliści - po wejściu do Unii polscy producenci bydła mięsnego - zyskają i to znacząco.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę