BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ceny - Zboża

25 listopada 2008
Po większym ożywieniu sprzed dwóch tygodni nie ma już śladu, za to wszyscy czekają. Producenci na to aż przetwórcom zacznie brakować surowca i zgodzą się płacić wyższe stawki, przetwórcy na brak pieniędzy u producentów, który wymusi obniżki. A handlowcy oczywiście czekają na transakcje. Tak w ostatnich dniach przedstawia się sytuacja na zbożowym rynku.

Umowy zawierane są mniej niż sporadycznie, a handlowcy większych transakcji spodziewają się dopiero w grudniu. Powodów jest kilka. Na rynek wciąż docierają spore ilości tańszej czeskiej pszenicy i węgierskiej kukurydzy.

Zakłady przetwórcze mają jeszcze sporo ziarna w magazynach, a jeśli decydują się na zakupy, to bardzo niewielkich ilości surowca i tylko na bieżącą produkcję – nikt nie kupuje zboża na zapas. Ale głównym czynnikiem kształtującym rynek jest cena – dla jednych za wysoka, dla innych za niska. Próby spotkania się w pół drogi nie udają się.

Producentom do sprzedaży jeszcze nie spieszno, a przetwórcy przepłacać nie zamierzają. Jednym słowem – pat. Młyny za tonę pszenicy konsumpcyjnej z dowozem oferują maksymalnie 510 złotych.

Producenci za tyle są skłonni sprzedać, ale u siebie, za towar z dowozem liczą dodatkowe 50 złotych. Są jednak i tacy, u których 550 złotych za tonę to cena wyjściowa.

Za pszenicę paszową przetwórcy chcą płacić 450 złotych po przywiezieniu do zakładu, ale chętnych do sprzedaży w takiej cenie raczej nie ma. Rolnicy oczekują tyle za surowiec kupowany w gospodarstwie.

Tona kukurydzy to według oczekiwań producentów koszt 450 złotych. Kupcy pewnie by się znaleźli, gdyby stawka była średnio o 30 złotych niższa.


POWIĄZANE

Zakończyły się rozmowy trójstronnych w sprawie IED i ten kompromis niepokoi euro...

Wnioski o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej można było składać do 15 w...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu prasowego resortu rolnictwa - Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę