Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bydło bez wsparcia

20 kwietnia 2007
Polskie rząd oraz rolnicy domagają się od Komisji Europejskiej trzy letniego okresu przejściowego na przepisy, które pozbawiły pomocy finansowej hodowców bydła mięsnego w Polsce. Bez tego nigdy nie dojdziemy do sytuacji, w której połowa stada w kraju to krowy mięsne, a połowa mleczne – tłumaczą organizacje hodowców.

Do tej pory hodowcy bydła mięsnego mieli nadzieję, że rolnicy będą mogli korzystać ze środków PROW-u przy zakupie stada podstawowego. Niestety Komisja Europejska zdecydowała inaczej. Dwoma rozporządzeniami z końca grudnia zeszłego roku znacznie ograniczono wsparcie dla producentów czerwonego mięsa. A zdaniem hodowców jest ona konieczna.

Polski rząd napisał już w tej sprawie list do Brukseli. Domaga się, aby przez 3-lata nie obowiązywały nas nowe przepisy. Argumentujemy, że państwa starej Unii Europejskiej przez ostatnie kilkanaście lata mogły z takie pomocy korzystać. W efekcie w takich krajach jak na przykład Irlandia połowa stada to krowy mleczne, druga połowa mięsne. Ten drugi rodzaj produkcji jest znacznie bardziej opłacalny. A jest jeszcze jeden ważny argument – kary jakie polscy rolnicy muszą płacić za przekroczenie mlecznych limitów.

Polskie stado bydło to prawie w 100% krowy mleczne. Od kilku lat obserwujemy stopniowy spadek ich pogłowia. Rok temu o 100 tysięcy sztuk. W tym roku szacunki mówią już o 120 tysiącach. Hodowcy twierdzą, że szansą na zatrzymanie tego trendu jest zamiana stad mlecznych na mięsne. Ale na to potrzeba pieniędzy. Najlepiej unijnych.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę