Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Best jest najlepszy i... wciąż żyje

16 lipca 2003

Best i Adam to dwa najwyżej oceniane buhaje w kraju. Byki z Łowicza liczą się także w Europie, a Best został zaklasyfikowany do pierwszej 50 na świecie.

Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu staje się placówką liczącą się w Europie. Aby jednak wejść ze swoim materiałem genetycznym na rynki Unii Europejskiej, MCHiRZ musi posiadać certyfikat, o który się aktualnie ubiega.

Aby sprostać wymaganiom UE, musieliśmy odseparować trzodę chlewną od bydła – opowiada Krzysztof Gajek, prezes łowickiego centrum hodowli. Przenieśliśmy więc chlewnię z Łowicza do Zielkowic. Inwestycja kosztowna, ale liczymy, że w najbliższej przyszłości się zwróci.

Łowickie byki: Best i Adam zostały najwyżej w Polsce sklasyfikowane na miejscach indeksowych. W porównaniu z zachodnią konkurencją buhaje z ulicy Bolimowskiej prezentują się bardzo dobrze. Best jest także uważany za jednego z najlepszych buhajów rozrodowych na świecie.

Najgorsza konkurencja jest w Polsce – mówi prezes Gajek. Roznosi ona plotki, że cóż z tego, że Best jest taki dobry, jeśli już nie żyje, a my korzystamy tylko z szybko wyczerpujących się rezerw materiału genetycznego. 

W kraju działają pod auspicjami skarbu państwa jeszcze trzy podobne do łowickiej placówki. Konkurencja jest duża i ludzie chwytają się różnych metod, aby zgnieść konkurentów. Szef MCHiRZ był nawet zmuszony zamieścić w Internecie informacje dementującą plotki o rzekomej śmierci nagradzanego buhaja.

Prezes Gajek ma nadzieję, że centrum otrzyma unijny certyfikat jeszcze w tym roku. Łowiczanie nawiązali współpracę z francuską firmą. Nasienie sprzedawane na europejskich rynkach jest czterokrotnie droższe niż w Polsce. Chodzi tu oczywiście o materiał genetyczny najwyższej jakości.

Ze swoich nie chcemy zdzierać, ale dlaczego nie mamy zarobić na rolnikach z krajów Unii Europejskiej – retorycznie pyta prezes Krzysztof Gajek.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę