Aktualności

14 maja 2004

Zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. z 1999 r. nr 66, poz.752 z późniejszymi zmianami), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje kolejny etap budowy Systemu Identyfikacji i Rejestracji bydła.

Wedle szacunkowych danych, w ramach masowej akcji kolczykowania, do dnia 31 marca br. zakolczykowanych i zaewidencjonowanych zostało 5 813 174 sztuk bydła.

Po zakończeniu masowej akcji kolczykowania bydła rozpoczęła się akcja dokolczykowywania rodzących się cieląt, bydła importowanego z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej oraz ewidencjonowanie zwierząt importowanych z krajów Unii Europejskiej. Wykonawcami są głównie lekarze i technicy weterynarii oraz zootechnicy, którzy w ramach umów zawartych z ARiMR wykonują tę usługę do końca bieżącego roku.

Do dnia 14 listopada br, według szacunkowych danych, zakolczykowanych i zaewidencjonowanych w ramach akcji dokolczykowania zostało 1 138 879 sztuk bydła.

Dane dotyczące bydła i gospodarstw z masowej akcji kolczykowania oraz akcji dokolczykowania bydła wprowadzane są do Mini Aplikacji Centrala. Do 14 listopada br. wprowadzono 1 556 129 Formularzy Zgłoszeniowych Kolczykowania Bydła (FZKB), które obejmują dane o 6 719 033 sztukach bydła.

Z Mini Aplikacji Centrala dane importowane są do Centralnej Bazy Danych Systemu IRZ. W dniu 14 listopada br. w bazie tej znajdowały się dane o 6 468 680 sztukach bydła. Nadanych zostało 893 529 numerów gospodarstw.

Po przetworzeniu informacji bydła i gospodarstw w CBD dane przekazywane są do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w celu wydruku paszportów. Do dnia 14 listopada br. wydrukowanych i rozesłanych do posiadaczy zwierząt zostało 6 398 456 sztuk paszportów.

Do końca bieżącego roku pełne koszty związane z oznakowaniem bydła: kolczyki, wydanie paszportów, ksiąg rejestracji stada i pozostałych dokumentów systemowych, pokrywane są z budżetu państwa.

Identyfikacja i rejestracja zwierząt jest bardzo ważnym elementem organizacji produkcji oraz nadzoru sanitarnego w farmach. Konieczność identyfikowania zwierząt gospodarskich oraz rejestrowania ich przemieszczania wynika z obligatoryjności unijnych Dyrektyw i Rozporządzeń oraz szczegółowych przepisów wykonawczych krajów członkowskich Unii Europejskiej jak i krajów kandydujących.

Wzrastająca liczba zachorowań oraz szybkie rozprzestrzenianie się chorób wśród zwierząt w ostatnich latach udowodniły, że skuteczne i szybkie ich zwalczanie jest możliwe tylko przy odpowiednim oznakowaniu zwierząt i wpisaniu ich do centralnego rejestru dającego możliwości szybkiego stwierdzenia ich pochodzenia i miejsca przebywania.

Wdrożenie jednolitego i zgodnego z wymogami unijnymi systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt w Polsce pozwoli na:

  • wejście Polski w struktury rynku wspólnotowego,
  • prowadzenie efektywnej kontroli chorób zakaźnych zwierząt,
  • zapewnienie bezpieczeństwa żywności i obrotu żywnością, co wpłynie na powiększenie popytu i zbytu zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • prowadzenie kontroli nad przemieszczaniem zwierząt oraz stanem epizootycznym kraju przez Inspekcję Weterynaryjną,
  • eksport do krajów UE zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • przemieszczanie zwierząt w obrębie Wspólnoty, gdzie podstawowym warunkiem jest zarejestrowanie zwierzęcia i możliwość jego zidentyfikowania w systemie,
  • uzyskanie pełnego dostępu do rynku artykułów zwierzęcych innych państw członkowskich UE,
  • wspieranie służb hodowlanych, a w przyszłości umożliwi etykietowanie mięsa i zwiększenie eksportu.

POWIĄZANE

Więcej miejsca, niższe temperatury, krótsze podróże. Tak Zaleca EFSA (European F...

Niska podaż żywca wieprzowego. Koniec sezonu turystycznego w krajach Europy Połu...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę