MERCOSUR1
TSW_XV_2025

W Świętokrzyskiem żniwa dobiegają końca; plony na poziomie ub. roku

17 sierpnia 2015
Najpóźniej do końca tygodnia powinny się zakończyć żniwa w województwie świętokrzyskim. Świętokrzyska Izba Rolnicza ocenia, że plony zbóż powinny być porównywalne do ubiegłorocznych.

Najwcześniej zboże zebrano w zachodnich powiatach regionu - wynika z informacji Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

 
„Patrząc na spodziewany spadek plonów zbóż w skali ogólnopolskiej, świętokrzyscy rolnicy powinni mieć powody do zadowolenia” – powiedział z PAP prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla. Jego zdaniem, o ile w skali kraju plony mogą spaść o 10-20 procent, to w Świętokrzyskiem zbiory powinny być porównywalne do dobrych, ubiegłorocznych.

 
"Wydawało się, że gorzej wyglądają uprawy zbóż jarych, w szczególności jęczmienia, jednak w przypadku naszego województwa plonują one dobrze, lepiej niż rok temu - za wyjątkiem gmin, w których w maju wystąpiła susza” – powiedział Ciźla. Dodał, że w powiatach: jędrzejowskim, włoszczowskim, sandomierskim, staszowskim opatowskim, częściowo ostrowieckim, plony zbóż jarych, szczególnie jęczmienia, są bardzo dobre. "Mam sygnały, że jest to nawet 5-7 ton z hektara, co dla tych zbóż, biorąc pod uwagę średnią wieloletnią to dobry wynik” – zaznaczył.

 
Nieco gorzej wyglądają prognozy dla ozimin. „Wydawało się, że po tej łagodnej zimie, gdzie nie było wymarznięć, plony będą bardzo dobre, tymczasem okazało się, że szczególnie w przypadku pszenicy są niższe od jarych, na poziomie średniej wieloletniej między 4 a 5 ton z hektara” – powiedział szef izby rolniczej. Wyjaśnił, że jest to spowodowane zbyt łagodną zimą.

 
Mimo tych problemów, zdaniem eksperta, biorąc pod uwagę średnią dla całego województwa, plony zbóż (uwzględniając łącznie ozime i jare) i tak wypadną lepiej niż średnia ogólnopolska.

 
Zdaniem Ciźli, obecnie największym problemem rolników jest postępująca susza. Ocenił, że może ona negatywnie wpłynąć na uprawy kukurydzy, ziemniaków i buraków. Słabych zbiorów spodziewają się sadownicy.

 
Według Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ), żniwa dobiegają końca także w innych regionach kraju. Żniwom sprzyja słoneczna pogoda. Z pól praktycznie znikły już rzepaki oraz zboża ozime. W województwach: wielkopolskim, dolnośląskim czy lubelskim skoszone jest 80-90 proc. zbóż.

 
W Wielkopolsce na skutek długotrwałego deficytu wody w większości gospodarstw uzyskuje się niższe o 20 proc. plony w stosunku do roku ubiegłego. Podobnie jest w dużej części woj. kujawsko-pomorskiego, części mazowieckiego oraz łódzkiego. Jednak jakość ziarna w tym rejonie jest dobra, a nawet bardzo dobra. Podobnie jest na Lubelszczyźnie, tam również rolnicy notują słabsze plony, dotyczy to jednak jedynie słabszych stanowisk, na tych lepszych uzyskiwane plony oraz jakość ziarna jest zadowalająca - informuje Federacja.

 
Na Dolnym Śląsku jakość ziarna jest zróżnicowana, jednakże lepsza niż w ubiegłym roku. Zauważalny jest jednak problem związany wysoką liczbą opadania oraz dużą gęstością ziarna – podaje KFPZ.

POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę