Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fizjoaktywator plonowania zbóż

3 grudnia 2015

Plon ziarna zbóż zależy bezpośrednio od wysokiej aktywności fotosyntetycznej liścia flagowego i podflagowego – fabryki asymilatów dla kłosa.  Jednym z czynników warunkujących wysoką wydajność fotosyntezy jest właściwe odżywienie mineralne, szczególnie zaopatrzenie w azot, fosfor i magnez a także niektóre mikroelementy szczególnie mangan i miedź.  Właściwe odżywienie mineralne wpływa bezpośrednio na kluczowe elementy struktury plonu – liczbę kłosów z jednostki powierzchni, liczbę ziarniaków w kłosie (optymalne zapylenie i zapłodnienie) i masę 1000 ziarniaków (optymalne wypełnienie ziarna).

W wielu przypadkach pomimo zastosowania odpowiednich dawek nawozów posypowych część zawartych w nich składników pokarmowych nie jest w dostatecznym stopniu pobierana przez rośliny np.  na skutek niewłaściwego odczynu gleby, antagonistycznego oddziaływania jednych składników mineralnych w stosunku do innych, niewłaściwej wilgotności gleby ale również z powodu niedostatecznego rozwoju i aktywności systemu korzeniowego. 
Nie zawsze łatwo jest dostarczyć potrzebne składniki dolistnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest produkt , który nie tylko dostarcza zbożom składników mineralnych, ale jednocześnie aktywuje ich pobieranie  z gleby przez roślinę. Takim produktem jest Forthial – produkowany w oparciu o technologię PhysioActivator ™ zapewniającą optymalne wykorzystanie składników aktywnych pozyskiwanych z Ascophyllum nodosum.  Algi te są niezwykle bogatym źródłem substancji czynnych – oligosacharydów, aminokwasów, fitohormonów i witamin. Ta unikatowa i opatentowana technologia została opracowana przez francuską  firmę, która od ponad trzydziestu lat specjalizuje się w produkcji  preparatów poprawiających odżywienie mineralne roślin.

Fizjoaktywator plonowania zbóż  to o wiele więcej niż nawóz. Dzięki  niezależnym badaniom naukowym wiadomo, że filtrat z Ascophyllum nodosum – główny składnik preparatu  aktywuje szereg procesów odgrywających kluczową rolę w uzyskaniu wysokiego plonu:
pobieranie składników pokarmowych poprzez zwiększenie aktywności odpowiedzialnych  za nie enzymów np. reduktazy azotanowej, fosfataz
syntezę chlorofilu i fotosyntezę
syntezę poliamin – związków biorących udział w regulacji kwitnienia, zapłodnienia i tworzenia  ziarniaków
Właściwe odżywienie mineralne i wydajna fotosynteza to dwa silniki napędzające plonowanie zbóż.

Podstawowym składnikiem aktywatora  jest  filtrat z alg Ascophyllum nodosum wzbogacony z myślą o potrzebach mineralnych zbóż dodatkowo w  azot (N) 83 g/L i magnez (MgO)  120 g/L – makroelementy kluczowe dla plonowania zbóż. Warto też jeszcze raz podkreślić, że preparat  aktywuje pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby. Z doświadczeń przeprowadzonych w warunkach produkcyjnych wynika, że rośliny pszenicy opryskiwane fizjoaktywatorem zawierają więcej składników mineralnych w suchej masie w porównaniu z roślinami kontrolnymi – uprawianymi w standardowej technologii.  Dzięki tym badaniom wiemy, że fizjoaktywator plonowania zbóż zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie zastosowanych nawozów.
Poniższa tabela obrazuje wzrost zawartości wybranych składników mineralnych w suchej masie pszenicy 15 dni po zastosowaniu fizjoaktywatora.  Dane te to uśrednione wyniki z doświadczeń prowadzonych w warunkach produkcyjnych.

W doświadczeniach prowadzonych  w warunkach polowych  potwierdzono również pozytywny wpływ fizjoaktywatora na zawartość chlorofilu w liściach zbóż.
Wzrost  względnej zawartości chlorofilu (SPAD)w liściu flagowym pszenicy  15 dni po zastosowaniu fizjoaktywatora prezentują poniższe wyniki.  Dane te to uśrednione wyniki z doświadczeń prowadzonych w warunkach produkcyjnych. Pomiary wykonano za pomocą N-testera.

Co odróżnia fizjoaktywator plonowania zbóż od innych produktów opartych na różnego typu ekstraktach z alg?
dogłębne przebadanie oddziaływania produktu na zboża,  zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i polowych zamiast ogólnych i podręcznikowych informacji o wpływie fitohormonów na wzrost i rozwój roślin
udowodniony wpływ na odżywienie mineralne roślin w tym również aktywację pobierania składników mineralnych z gleby
dokładnie i w wieloletnich doświadczeniach przebadany wpływ na plonowanie zbóż zamiast ogólnikowych informacji lub prezentacji efektów całego programu nawozowego obejmującego również nawozy doglebowe

Wysoka wydajność fotosyntetyczna liścia flagowego i  optymalne odżywienie mineralne zbóż to więcej ziarniaków w kłosie i ich lepsze wypełnienie. Pozytywny wpływ fizjoaktywatora  na plonowanie zbóż został udowodniony w licznych  doświadczeniach przeprowadzonych w warunkach produkcyjnych w ciągu ostatnich 5 lat. Pozwala to nam mieć pewność, że oddajemy w Państwa ręce produkt naprawdę unikatowy i gwarantujący uzyskanie wysokich plonów zbóż i poprawę cech jakościowych ziarna.

Przyrost plonu pszenicy po zastosowaniu fizjoaktywatora. Dane te to uśrednione wyniki z doświadczeń prowadzonych w warunkach produkcyjnych.


Przyrost plonu jęczmienia po zastosowaniu fizjoaktywatora. Dane te to uśrednione wyniki z doświadczeń prowadzonych w warunkach produkcyjnych.


Forthial zalecany jest do jednorazowego stosowania w dawce 1 l/ha w terminie: 
- pszenica:  od stadium 2-go kolanka do początku kłoszenia
- jęczmień:  od stadium 1-go kolanka do stadium liścia flagowego

Preparat może być stosowany łącznie ze środkami ochrony roślin- fungicydami i insektycydami, a także z nawozami dolistnymi.  W przypadku fizjoaktywatora stosowania w mieszaninie powinien być dodawany do mieszaniny jako ostatni przy włączonym mieszadle.


POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę