Zbiory rzepaku i rzepiku GUS szacuje na około 1,2-1,3 mln, tj. o 27 do 19 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 4,6 mln ton, tj. o ok. 6 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory owoców z drzew wyniosą, według przewidywań GUS, 2,4-2,6 mln ton, tj. o 20 do 13 proc. mniej od ubiegłorocznych.
Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ok. 0,5 mln ton, tj. o ok. 8 proc. mniej od zbiorów roku ubiegłego.
GUS podał w informacji, że na kształtowanie się wielkości produkcji roślinnej miało wpływ zwiększenie w porównaniu do roku ubiegłego powierzchni zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi o ok. 3 mproc., zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku o ok. 6 proc., buraków cukrowych o ok. 1 proc. oraz truskawek o ok. 7 proc.
Niskie temperatury w kwietniu niekorzystnie wpłynęły na kiełkowanie zbóż jarych, buraków cukrowych oraz warzyw gruntowych, rzepaku i rzepiku. Poprawa warunków wilgotnościowych na początku maja korzystnie wpłynęła na zasiewy zbóż, rzepaku i rzepiku oraz wzrost roślinności łąkowej, zaś stosunkowo niskie temperatury w II i III dekadzie maja hamowały tempo rozwoju roślin. Pogłębiająca się od III dekady czerwca susza glebowa spowodowała słabsze nalewanie ziarna zbóż, rzepaku i rzepiku, a także niekorzystnie wpłynęła na wzrost i rozwój innych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych – napisał także GUS. GUS wstępnie szacuje, że powierzchnia upraw zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wynosi ponad 8,1 mln ha, tj. o 2,9 proc. więcej niż przed rokiem