Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żądania plantatorów

10 marca 2004

W piątek plantatorzy tytoniu pojadą do Warszawy, by zaprotestować przed ministerstwem rolnictwa i przekazać listę z postulatami.

Plantatorzy tytoniu nie zgadzają się, by dopłaty do kilograma tytoniu w 2004 roku wyniosły ok. 5 zł, zamiast planowanych rok temu 6,5 zł. Boją się, że po akcesji polscy rolnicy przestaną być konkurencyjni. Po przystąpieniu Polski do Unii ceny tytoniu w skupie spadną o około 40-50 proc. Wiąże się to z możliwością importu tego surowca z dotychczasowych krajów Unii, które nadal bardzo dotują swoją produkcję (70-80 proc. dochodów plantatorów w UE stanowią dotacje).
"Ostatnie decyzje ministerstwa rolnictwa o zmniejszeniu dopłat z 55 proc. do 30 proc. premii obowiązującej w Unii Europejskiej zbulwersowały nasze środowisko" - napisał Edward Komornik, przewodniczący Komitetu Strajkowego Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu do Wojciecha Olejniczaka.
W piątek ok. 1000 plantatorów z całego kraju (w tym 50-100-osobowa grupa z Kujawsko-Pomorskiego) pojedzie do ministra Wojciecha Olejniczaka. Przedstawiciele komitetu protestacyjnego wręczą mu listę z żądaniami rolników.
Plantatorzy domagają się między innymi: natychmiastowych rozmów z resortem w sprawie dopłat do surowca w 2004 roku, wypłat premii w ciągu miesiąca od dnia dostawy tytoniu, utrzymania produkcji na poziomie 37 900 ton i monitorowania importu. Zdaniem rolników rodzimą produkcję tytoniu ciągle niszczy nielegalny import, głównie zza wschodniej granicy.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę