Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z myślą o producentach kukurydzy

1 lutego 2008
Mając na uwadze dobro polskich producentów kukurydzy  Krajowa Rada Izb Rolniczych   wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o pilne podjęcie działań zmierzających do zmian w obecnie obowiązujących przepisach regulujących kwestie zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.
 - Świadomość poważnych zagrożeń, jakie niesie za sobą pojawienie się tego szkodnika na terenie naszego kraju, a jednocześnie znajomość sytuacji w innych krajach europejskich, gdzie stosowne działania władz i służb fitosanitarnych skutecznie zapobiegają dalszej ekspansji stonki i eskalacji strat rolników, obligują Krajową Radę Izb Rolniczych do zajęcia jednoznacznego stanowiska w niniejszej sprawie – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Zdaniem samorządu rolniczego obecnie obowiązujące przepisy dotyczące zwalczania szkodników kwarantannowych mają charakter restrykcyjny i zakazowy, nie uwzględniając priorytetowej, w opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, kwestii aktywnego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się stonki. Zasięg jej występowania rozszerzać się może nawet do 200 km rocznie, skutkiem czego może być jedynie dalszy wzrost populacji oraz dalej idące restrykcje w stosunku do rolników wyspecjalizowanych w produkcji kukurydzy.
Jak podkreśla Szmulewicz przepisy nakładają na polskiego rolnika obowiązek przeprowadzenia szeregu działań zachowawczych o bardzo ograniczonej skuteczności, przewidując dodatkowo możliwość wykonania zabiegów chemicznych zwalczających zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową. Dostępność w Polsce środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w tym zakresie jest niestety bardzo ograniczona. Związane jest to z procedurą rejestracyjną, która trwa wiele lat. Wyniki badań z innych krajów niestety jedynie teoretycznie mogą stanowić podstawę rejestracji środka.
Ponadto, rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2007 roku w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, poprzez bezwarunkowy zakaz ponownej uprawy kukurydzy, praktycznie uniemożliwiło badania rejestracyjne środków w miejscach jej występowania. Badań tych nie da się przeprowadzić w rejonach, w których szkodnik nie występuje, a niektóre preparaty dostępne na rynku dopuszczane do stosowania w trybie tymczasowym w ostatnich latach nie stanowią niestety wystarczającej bazy do skutecznego przeciwdziałania stonce.
Najbardziej szkodliwe są larwy tego szkodnika żerujące na korzeniach, a co za tym idzie, najskuteczniejszą metodą ochrony kukurydzy jest zaprawianie materiału siewnego. Jedyną z zapraw, jaka otrzymała tymczasową rejestrację w Polsce, była zaprawa Poncho Pro 600 FS, znana ze swojej skuteczności w innych krajach europejskich, ale kupienie nasion nią zaprawionych było niemożliwe z powodu zbyt późnego wydania zezwolenia na obrót.  Firmy nasienne nie miały czasu ani możliwości naniesienia środka na materiał siewny ani na jego dystrybucję.
Dlatego też zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, konieczne jest pilne umożliwienie rolnikom efektywnego korzystania z metod aktywnej ochrony przy użyciu środków i technologii z powodzeniem stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej. Ponadto umożliwienie prowadzenia badań nad sposobami zwalczania stonki korzeniowej poprzez wyłączenie tych działań spod zakazu nałożonego rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2007 roku w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Dz.U. Nr 74, poz. 490), a także efektywne umożliwienie uznawania badań rejestracyjnych z innych krajów Unii Europejskiej.
Podjęcie przez resort rolnictwa  zasugerowanych przez KRIR  działań może skutecznie pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się szkodnika, a tym samym ograniczeniu strat ekonomicznych wynikających z jego pojawienia – mówi Wiktor Szmulewicz.

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę