Ptak_Waw_CTR_2024

Wysyp ziemniaków

5 listopada 2004

Nie lada problem mają rolnicy produkujący ziemniaki. Wprawdzie zbiory były w tym roku obfite, ale wiele tysięcy ton kartofli nie będzie mogło być skupionych przez krochmalnie. Zdaniem rolników i związkowców limit przyznany na województwo zachodniopomorskie (ok. 63 tys. ton) jest zdecydowanie za mały - pisze "Kurier Szczeciński".

W tej chwili gospodarze zebrali blisko 20 tys. ton więcej ziemniaków niż można przerobić. Jeżeli nie będą mogli ich sprzedać, zostaną zmuszeni do ich utylizacji. Podobna sytuacja jest w całym kraju - podaje dziennik. "Unia traktuje zgniłe ziemniaki jak obornik. Nie wiemy, jak mamy je utylizować i kto za to zapłaci. To nie wina rolników, że doszło do takiej sytuacji. Oni wiedzieli jakie są limity i ile mają produkować, ale nikt nie spodziewał się takiego urodzaju" - mówi Julian Sierpiński, szef krajowego związku producentów skrobi ziemniaczanej.

"Największa w regionie krochmalnia łobeski Nowamyl jest w stanie przerobić ok. 100 tys. ton ziemniaków. To całkowicie rozwiązałoby problem. Niestety, zakład nie może tego zrobić, bo zapłaci wysoką karę i straci ponad milion zł dopłat. Związkowcy zwracali się już w tej sprawie do Agencji Rynku Rolnego. Ta zajmuje niezmienne stanowisko - limitu nie można zwiększać. Można go jedynie przekroczyć o 5 procent, ale wówczas w przyszłym roku należy się liczyć, że tę nadwyżkę trzeba będzie oddać. Związkowcy mają inny pomysł" - informuje "Kurier Szczeciński".

"Wystąpiliśmy do ministra rolnictwa, aby zezwolił krochmalniom na przerób ponadlimitowych ziemniaków po cenie minimalnej bez dopłat. Wtedy państwo nic nie musiałoby dopłacać. Gospodarze i tak stracą, bo musieli wydać pieniądze na nawozy" - wyjaśnia J. Sierpiński. "Jego zdaniem roczne limity na ziemniaki powinny zostać zastąpione kilkuletnimi. Pozwoli to na lepszą regulację produkcji i zbytu ziemniaków" - pisze gazeta.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę