Subsydia dla producentów cukru w Unii Europejskiej stanowią pogwałcenie reguł globalnego handlu – głosi wstępne orzeczenie Światowej Organizacji Handlu. WTO przychyliła się do wniosków Brazylii, Australii i Tajlandii, które zarzuciły UE, że subsydiuje eksport cukru niezgodnie z obowiązującymi limitami i w ten sposób winduje ceny na rynkach światowych ze szkodą dla producentów z krajów rozwijających się.
Decyzja WTO nie jest ostateczna, końcowy werdykt zapadnie w najbliższych miesiącach po wysłuchaniu argumentów obu stron sporu. Już dzisiaj można jednak powiedzieć, że orzeczenie z Genewy wzmacnia pozycję eksporterów, którzy domagają się od bogatych krajów istotnej redukcji wsparcia dla rolnictwa w ramach nowej rundy globalnych rokowań handlowych.
Dla UE oznacza to również konieczność bardziej radykalnych ograniczeń w pomocy dla branży cukrowniczej, która ma w tym roku otrzymać z Brukseli 1,7 mld euro. Według inicjatorów skargi, po wejściu w życie orzeczenia WTO ceny cukru na świecie mogą wzrosnąć o 10 proc., gdyż subsydiowany eksport z Unii spadnie o dwie trzecie (do ok. 1,3 mln ton rocznie), co odbije się na wielkości podaży. W lipcu Komisja Europejska zgłosiła projekt znacznych redukcji subsydiów dla producentów cukru w krajach Wspólnoty.