Będziemy dążyć do zwiększenia ilości tytoniu uprawianego w naszym powiecie - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Proszowicach jego prezes Jan Kubik. Drugą z podjętych inicjatyw będzie uruchomienie punktu konsultacyjnego dla rolników, ubiegających się o skorzystanie z funduszy unijnych.
W tym roku rolnicy z powiatu proszowickiego oddadzą do punktów skupu około 100 ton tytoniu ciężkiego. Tytoń przyjmowany jest w punktach w Zielenicach i Opatkowicach. Zdaniem Jana Kubika, są duże szanse na to, by w roku przyszłym tę liczbę zwiększyć.
- Limit uprawy tytoni ciężkich wynosi w tej chwili 36 tys. ton, natomiast my uprawiamy 27 tys. Jest więc jeszcze spora nie wykorzystana ilość. Poza tym prowadzimy rozmowy z zarządem firmy Phillip Morris w sprawie zwiększenia ilości skupowanego surowca - poinformował prezes.
Potrzeba uruchomienia punktu konsultacyjnego dla rolników, ubiegających się o fundusze z Unii Europejskiej, wydaje się oczywista. Wprawdzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje odpowiednie szkolenia poświęcone tej tematyce, ale - w opinii Jana Kubika - nie każdy zainteresowany będzie mógł z nich skorzystać.
- Szkolenia odbywają się w konkretnym miejscu, o wyznaczonej godzinie. Tymczasem często się zdarza, że producent akurat w tym czasie jest zajęty i nie może przyjść. Dlatego, naszym zdaniem, trzeba uruchomić punkt, w którym przeszkoleni pracownicy byliby dostępni przez kilka godzin dziennie, najlepiej po południu - powiedział.
W czasie spotkania poruszono również temat planowanej w Szreniawie budowy fabryki, w której produkowano by biopaliwo z rzepaku. Podjęcie starań o uzyskanie promesy na taką inwestycję będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie ustawy o biopaliwach, czyli najwcześniej 1 stycznia 2004 r.