Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera o rozpatrzenie możliwości i ewentualne podjęcie kroków w celu rozszerzenia listy roślin objętych dopłatami uzupełniającymi o gorczycę czarną i gorczycę białą.
Powyższe gatunki uprawiane są na terenie prawie całego kraju. Dostarczają cennego surowca zarówno przemysłowi spożywczemu, jak i farmaceutycznemu i kosmetycznemu oraz wpływają na zróżnicowanie upraw jako czynnika wpływającego pozytywnie na środowisko. Jednocześnie oba gatunki gorczyc posiadają doskonałe właściwości fitosanitarne i plonotwórcze wpływając korzystnie na strukturę i jakość gleby.
- Podczas konferencji uzgodnieniowej w dniu 22.03.2004 r., w trakcie omawiania opinii zgłoszonych do projektu rozporządzenia zawierającego listę roślin objętych płatnościami uzupełniającymi w 2004 r., przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wstępnie zgodzili z argumentacją przytoczoną przez samorząd rolniczy. Nasz wniosek został jednak odrzucony z uwagi na to, że w państwach Unii Europejskiej rośliny te nie są objęte dopłatami uzupełniającymi i w związku z tym nie można ich było uwzględnić w procedowanym wówczas projekcie. Jednocześnie MRiRW wystąpiło z sugestią, odnośnie możliwego przyszłego wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem w tej sprawie. Dzisiaj, Polska jako członek Wspólnoty ma pełne prawo podejmować próby zmian przepisów unijnych, tak by były dla naszego kraju jak najbardziej korzystne – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych .