Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE powinna wspierać producentów owoców miękkich w Polsce

16 stycznia 2007

Unia Europejska powinna wspierać producentów owoców miękkich, gdyż dla polskich rolników stanowi ona często ważne źródło dochodów - uważają rolnicze związki zawodowe. W Polsce uzyskuje się 70 proc. unijnej produkcji tych owoców. KE w połowie 2007 r. planuje zatwierdzenie reformy tego rynku.

W poniedziałek związki zawodowe rolników wypracowywały wspólne stanowisko w sprawie reformy rynku owoców i warzyw. W styczniu Komisja Europejska ma przedstawić propozycję zreformowania rynku owoców i warzyw. Reforma ta jest m.in. wynikiem nacisków Polski na uregulowanie tego problemu.

Związki zawodowe: Solidarność RI, Samoobrona, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uznała, że oprócz wsparcia do zbytu owoców, co według UE jest drogim rozwiązaniem, można starać się o dopłaty bezpośrednie dla producentów owoców miękkich (są to m.in. maliny, truskawki, porzeczki i jagody). Obecnie ich produkcja nie jest w żaden sposób wspierana przez UE.

Innym rozwiązaniem mogłoby być współfinansowanie wycofywania owoców z rynku bądź dopłata do ich nie zbierania. Związkowcy są zdania, że można zaproponować, by Unia wspierała dodatkowo grupy producenckie, co korzystnie wpłynęłoby na lepsze zorganizowanie tego rynku w Polsce.

W opinii związkowców, polscy producenci owoców powinni być wspierani na takim samym poziomie, jak producenci owoców cytrusowych w krajach śródziemnomorskich. Związkowcy uważają też, że - podobnie jak w przypadku pomidorów do przetwórstwa - UE powinna dopłacać do zbytu owoców.

Jak wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji przedstawiciel polskich organizacji związkowych w Brukseli Tomasz Gadzinowski, do 2004 roku problem owoców miękkich w Unii praktycznie nie istniał. Dopiero po przystąpienia nowych krajów członkowskich, UE stała się dużym producentem owoców.

Według rolniczych związków zawodowych, produkcja owoców w Polsce stanowi poważne źródło dochodów wielu rodzin rolniczych. A bez strukturalnego wsparcia dla rolników zajmujących się produkcją owoców, bezrobocie na wsi będzie się pogłębiać.

Postulaty związkowców zostaną przedstawione na forum COPA-COGECA, która wypracuje stanowisko i będzie ono miało znaczny wpływ na kształt reformy rynku owoców. Ze swej strony takie propozycje przygotowuje także resort rolnictwa.

Jak zaznaczył przewodniczący KZRKiOR Władysław Serafin, obie propozycje zostaną jeszcze skonsultowane, tak by stanowisko Polski dotyczące reformy tego rynku było spójne.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę