MERCOSUR1
TSW_XV_2025

TARGA SUPER - bezpieczna walka z chwastami jednoliściennymi

3 grudnia 2015
Negatywny wpływ chwastów na plonowanie roślin uprawnych ich stan fitosanitarny udowodniło wielu naukowców. Praktyka rolnicza wykorzystuje różne metody ograniczenia niepożądanej roślinności na polu. Zwiększenie zachwaszczenia chwastami jednoliściennymi wynika między innymi ze stosowania uproszczonego płodozmianu, w którym dominują rośliny zbożowe, rezygnacji z głębokiej orki, uprawy roślin w systemie bezorkowym. Do roślin silnie reagujących na zachwaszczenie, zwłaszcza w okresie jesiennym należy rzepak.

Rosnąca uprawa konkuruje z roślinnością niepożądaną głównie o światło i składniki pokarmowe. W efekcie osłabiony rzepak jest niewystarczająco ukorzeniony, słaba rozeta z wysoko osadzoną szyjka korzeniową powoduje słabe przezimowanie roślin. Również samosiewy zbóż będące pozostałością po uproszczonym płodozmianie stanowią konkurencję dla wzrostu i rozwoju rośliny uprawnej. Zwłaszcza samosiewy jęczmienia i pszenicy charakteryzujące się szybszym wzrostem wymagają skutecznego zwalczania. Problem samosiewów nasila się przy łagodnych zimach. Dlatego tak istotnym jest zniszczenie samosiewów zbóż jesienią.
Jednym z najskuteczniejszych herbicydów do zwalczania chwastów jednoliściennych jest Targa Super 5 EC. Jest to także preparat charakteryzujący się wysoką tolerancją dla roślin rzepaku. Jak pokazują wyniki badań naukowych substancja aktywna Targi Super 5 EC nawet przy kilkukrotnym przekroczeniu maksymalnych dawek nie spowodowała uszkodzeń rośliny uprawnej. Graminicyd ten należy stosować gdy samosiewy zbóż osiągnęły fazę dwóch liści a rośliny rzepaku wykształciły pierwszą parę liści. W tym momencie należy wykonać zabieg Targą Super 5 EC w dawce 0.75 l/ha. Dawkę Targi Super 5 EC można zmniejszyć do 0.6 l/ha dodając Atpolan w dawce 1 l/ha. Dodatek adiuwanta to obniżenie kosztów na hektar oraz poprawa zwilżenia liści chwastów, co wpływa na lepsze wchłonięcie substancji aktywnej herbicydu. Dawka Targi Super 5 EC zależy od fazy rozwojowej chwastów.  Jeśli samosiewy zbóż przekroczyły fazę 4-6 liści i są w fazie krzewienia to należy zastosować Targę Super 5 EC w dawce 1 l/ha. Przy zwalczaniu perzu właściwego w fazie 4-6 liści Targę Super należy zastosować w dawce 2-3l/ha. Zniszczeniu ulegną rozłogi perzu właściwego. W warunkach mniej sprzyjających susza, przerośnięcie chwastów dodanie adiuwanta bez obniżania zalecanych dawek Targi Super 5 EC to skuteczniejsze działanie herbicydu. Przy zabiegach herbicydowych należy pamiętać o odpowiednim doborze rozpylaczy i ilości cieczy użytkowej w uprawie rzepaku. Dla herbicydów nalistnych, do których należy Targa Super 5 EC, zalecana ilość cieczy roboczej to 150-250 l/ha. Do zabiegów graminicydami rekomendowane są rozpylacze szczelinowe standardowe i niskoznoszeniowe przy średniej wielkości kropel.
Informacje nt. jesiennej promocji Targa Super na stronie www.arysta.pl/targa.

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę